16 – 17 avqust 2023-cü il tarixlərində Çin Xalq Respublikasının Urumçi şəhərində “Dayanıqlı iqtisadi inkişaf üçün rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi” mövzusunda 7-ci CAREC Beyin Mərkəzlərinin İnkişaf Forumu baş tutub.
Forumda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) İdarə Heyətinin sədri Mahir Hümbətov və Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev təmsil ediblər. M. Hümbətov İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və İqtisadiyyat Nazirliyindən ibarət Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri qismində olub.
Forumda M. Hümbətov geoiqtisadi qeyri-müəyyənliklər şəraitində beyin mərkəzlərinin roluna dair panel müzakirəsində çıxış edib və bir sıra sualları cavablandırıb.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin 15 – 16 sentyabr tarixlərində Bakıda CAREC İnstitutu və İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) təşkilatçılığı ilə 6-cı CAREC Beyin Mərkəzlərinin İnkişaf Forumu təşkil edilib. Forum çərçivəsində ESRI və CAREC İnstitutu arasında birgə fəaliyyət üzrə anlaşma memorandumu imzalanıb.

Chairman of the Board of The ESRI led the Azerbaijan delegation as part of the 7th CAREC Think Tank Development Forum
During the forum Chairman of the Board of The ESRI featured as a speaker in the panel session titled “The Role of Think Tanks in the Conditions of Geo-Economic Uncertainties”
The 7th CAREC Think Tank Development Forum on the topic “Embracing Digital Technology for Sustainable Economic Development” took place in Urumqi, the People’s Republic of China from 16th to 17th of August, 2023.
Chairman of the Board of The ESRI, Mahir Humbatov and Leading Research Fellow of Department of Quality Control and Planning of The ESRI, Shukur Guliyev represented The ESRI at the event. M. Humbatov led the Azerbaijani delegation consisting of representatives from the Centre for Economic and Social Development, the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication and Ministry of Economy.
In the course of the Forum M. Humbatov delivered a speech on the topic “The role of think tanks in the conditions of geo-economic uncertainties” and answered a number of questions
It should be noted that from September 15th to 16th, 2022, the 6th CAREC Think Tank Development Forum jointly organized by the CAREC Institute and the ESRI took place in Baku. As part of the forum The ESRI and the CAREC Institute signed a memorandum of understanding on joint action.