ESRI əməkdaşı AİB-in Regional Əməkdaşlıq və İnteqrasiya Konfransında iştirak edib
Konfransda çıxış etmiş ESRI-nin Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov gələcəkdə istifadəyə veriləcək Zəngəzur dəhlizinin səmərəliliyindən bəhs edib.
5 – 7 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində Asiya İnkişaf Bankının (AİB) təşkilatçılığı ilə “İqtisadi dəhlizlər vasitəsilə regional əməkdaşlıq və inteqrasiyanın gücləndirilməsi” mövzusunda Regional Əməkdaşlıq və İnteqrasiya Konfransı keçirilib.
Konfransda son dövrlərdə AİB-in iqtisadi dəhlizlərin inkişafı üçün hazırladığı təlimat qeydləri təqdim edilib və daha sonra nümayəndələrdən öz ölkələrində təlimat qeydlərinin tətbiqi ilə bağlı çıxışlar dinlənilib.
Konfransda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) təmsil etmiş Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov çıxış edərək Azərbaycanda iqtisadi dəhlizlərin inkişafı ilə bağlı son illərdə görülən işlərdən, Cənub Qaz Dəhlizi və Orta dəhliz layihələrindən bəhs edib və gələcəkdə istifadəyə veriləcək Zəngəzur dəhlizinin səmərəliliyini qeyd edib.
Konfrans çərçivəsində CAREC İnstitutunun və AİB-in yüksək vəzifəli şəxsləri ilə gələcəkdə mümkün əməkdaşlıqlarla bağlı müəyyən danışıqlar aparılıb.
Konfransın son günündə tədbir iştirakçıları üçün Azərbaycan – Gürcüstan sərhədinə ekskursiya təşkil edilib.

5-7 сентября 2023 года в столице Грузии Тбилиси прошла Конференция регионального сотрудничества и интеграции организованная Азиатским банком развития (АБР) на тему «Укрепление регионального сотрудничества и интеграции через экономические коридоры».
На конференции были представлены подготовленные в последние годы АБР рекомендации по развитию экономических коридоров, а затем представители заслушали выступления о применении руководящих принципов в своих странах.
Младший научный сотрудник отдела анализа макроэкономической политики Афраим Мамедов, представлявший на конференции Экономический научный исследовательский институт (ESRI), рассказал о проделанной за последние годы работе, связанной с развитием экономических коридоров в Азербайджане, а также рассказал о проектах Южного газового коридора и Среднего коридора и отметил эффективность Зангезурского коридора, который будет введен в эксплуатацию в будущем.
В рамках конференции были проведены определенные переговоры с высокопоставленными чиновниками Института ЦАРЭС и АБР относительно возможного сотрудничества в будущем.
В последний день конференции для участников мероприятия была организована экскурсия на азербайджано-грузинскую границу.