ESRI əməkdaşı AİB-in Regional Əməkdaşlıq və İnteqrasiya Konfransında iştirak edib
Konfransda çıxış etmiş ESRI-nin Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov gələcəkdə istifadəyə veriləcək Zəngəzur dəhlizinin səmərəliliyindən bəhs edib.
5 – 7 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Gürcüstanın paytaxtı Tbilisi şəhərində Asiya İnkişaf Bankının (AİB) təşkilatçılığı ilə “İqtisadi dəhlizlər vasitəsilə regional əməkdaşlıq və inteqrasiyanın gücləndirilməsi” mövzusunda Regional Əməkdaşlıq və İnteqrasiya Konfransı keçirilib.
Konfransda son dövrlərdə AİB-in iqtisadi dəhlizlərin inkişafı üçün hazırladığı təlimat qeydləri təqdim edilib və daha sonra nümayəndələrdən öz ölkələrində təlimat qeydlərinin tətbiqi ilə bağlı çıxışlar dinlənilib.
Konfransda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) təmsil etmiş Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov çıxış edərək Azərbaycanda iqtisadi dəhlizlərin inkişafı ilə bağlı son illərdə görülən işlərdən, Cənub Qaz Dəhlizi və Orta dəhliz layihələrindən bəhs edib və gələcəkdə istifadəyə veriləcək Zəngəzur dəhlizinin səmərəliliyini qeyd edib.
Konfrans çərçivəsində CAREC İnstitutunun və AİB-in yüksək vəzifəli şəxsləri ilə gələcəkdə mümkün əməkdaşlıqlarla bağlı müəyyən danışıqlar aparılıb.
Konfransın son günündə tədbir iştirakçıları üçün Azərbaycan – Gürcüstan sərhədinə ekskursiya təşkil edilib.

The ESRI representative took part in the ADB Regional Cooperation and Integration Conference
Speaking at the conference Junior Research Fellow of the Department of Analysis of Macroeconomic Policy Afraim Mammadov dwelt on the effectiveness of the Zangezur Corridor to be commissioned in the future.
From the 5th to the 7th of September 2023 Regional Cooperation and Integration Conference on the topic Strengthening Regional Cooperation and Integration through Economic Corridors organized by the Asian Development Bank (ADB) took place in the capital of Georgia, Tbilisi.
In the course of the conference guidance notes developed recently by the ADB for the development of economic corridors were presented which followed by the speeches of the delegates about the application of the guidance notes in their own countries.
Representing the Economic Scientific Research Institute (The ESRI) at the Conference Junior Research Fellow of the Department of Analysis of Macroeconomic Policy Afraim Mammadov took the floor and dwelt on the works carried out in recent years for the development of economic corridors, Southern Gas Corridor, Middle Corridor and Zangezur Corridor to be commissioned in the future.
Within the framework of the conference negotiations on possible future cooperation between senior management of the CAREC Institute and the ADB were held.
On the last day of the conference an excursion to Azerbaijan-Georgia border was organized for the participants of the event.