“İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir” adlı məqalə müsabiqəsinin qalibləri ictimaiyyətə təqdim olunub
Müsabiqə Komissiyasının üzvləri vurğulayıblar ki, müsabiqəyə marağın bu qədər yüksək olması və məqalələrin məzmununun zənginliyi Heydər Əliyevin şəxsiyyətinə olan sevgi və hörmətin təcəssümüdür.
Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu (ESRI) tərəfindən elan edilmiş “İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir” adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsinin qalibləri ictimaiyyətə təqdim olunub.
Hibrid formatda təşkil edilmiş tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış etmiş ESRI-nin İdarə Heyətinin sədri Mahir Hümbətov ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın iqtisadi və institusional inkişafına verdiyi misilsiz töhfələrindən, Azərbaycan və azərbaycançılıq üçün göstərdiyi danılmaz xidmətlərdən bəhs edib. O, sözügedən müsabiqənin Heydər Əliyev irsinin, eləcə də ölkəmizin hazırkı sosial-iqtisadi kursunun tədqiq edilməsini təşviq etmək məqsədi daşıdığını xatırladaraq müsabiqəyə qatılmış hər kəsə göstərdikləri maraq və verdikləri dəyər üçün təşəkkür edib. Qaliblərin adlarını açıqlamış M. Hümbətov onlara gələcək fəaliyyətlərində də müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Daha sonra çıxış etmiş Müsabiqə Komissiyasının sədri, ESRI-nin İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini, i.e.d. Arzu Hüseynova müsabiqə barədə ümumi məlumat verib. O, qeyd edib ki, müsabiqəyə 4 dildə olmaqla 12 ölkədən 80-ə yaxın məqalə daxil olub. A. Hüseynova daxil olan məqalələr arasında Müsabiqə Komissiyası tərəfindən seçilmiş, ESRI-nin jurnalının və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının ESRI-nin Baş Redaktorluğu altında olan “İqtisadiyyat” jurnalının Redaksiya Heyətləri tərəfindən məqbul görülmüş xüsusi məqalələrin sözügedən jurnallarda dərc olunacağını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış etmiş Müsabiqə Komissiyasının üzvləri ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətinə, onun iqtisadi siyasətinə verdiyi töhfələrdən bəhs ediblər. Vurğulayıblar ki, müsabiqəyə marağın bu qədər yüksək olması və məqalələrin məzmununun zənginliyi Heydər Əliyevin şəxsiyyətinə olan sevgi və hörmətin təcəssümüdür.
Daha sonra qısa nitq üçün söz 6 ölkədən olan 8 qalibə verilib. Onlar isə öz növbələrində ESRI-yə belə bir müsabiqənin təşkil edilməsinə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Həmçinin məqalələrinin yüksək səviyyədə və müvafiq kriteriyalara uyğun qiymətləndirilməsinə görə Müsabiqə Komissiyası üzvlərinə təşəkkür ediblər.

The members of the competition commission emphasized that the great interest to the competition and the richness of the content of articles were a manifestation of love and respect to Heydar Aliyev’s personality.
The winners of the republic-wide and international scientific and practical article writing competition titled “A state with a strong economy is capable of anything” within the framework of the Action Plan in respect to the announcement of 2023 in the Republic of Azerbaijan as the Heydar Aliyev Year and launched by Economic Scientific Research Institute (ESRI) under the Ministry of Economy were presented to the public.
Delivering the opening remarks during the event which took place in a hybrid format, Chair of the Board of Directors of the ESRI, Mahir Humbatov, spoke of the unprecedented contributions of the nationwide leader Heydar Aliyev to the economic and institutional development of Azerbaijan and of his undeniable services for Azerbaijan and Azerbaijanism. Recalling that the aim of the competition was to promote Heydar Aliyev’s legacy, as well as to study the current social and economic course embarked by our country he thanked everyone who joined the competition for the interest and appreciation shown. Disclosing the names of the winners Mahir Humbatov wished them success in their future endeavours.
Afterwards, Chair of the Competition Commission, First Deputy Chair of the Board of Directors of the ESRI, doctor of economic sciences, Arzu Huseynova provided general information about the competition. She noted that the competition received about 80 articles in 4 languages from 12 countries. Ms. Huseynova brought to the attention that the special articles selected by the Competition Commission and approved by the Editorial Staff will be published in the ESRI journal and journal of Economic Cooperation Organisation where the ESRI serves as the editor-in-chief.
Speaking at the event members of the competition commission dwelt on the contributions of the nationwide leader Heydar Aliyev to the state of Azerbaijan and its economic policy. They emphasized that such a great interest to the competition and the richness of the content of articles were a manifestation of love and respect to Heydar Aliyev’s personality.
Then, 8 winners from 6 countries were given the floor to deliver their short remarks. They, in their turn expressed their gratitude to the ESRI for organizing such a competition. They also thanked the members of the Competition Commission for high level evaluation of articles in line with the relevant criteria.