28 – 29 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Qırğızıstan Respublikasının Bişkek şəhərində İkinci Beynəlxalq Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Konfransı keçirilib.
Konfransda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Rəqəmsallaşma, innovasiya və sahibkarlıq siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Vüqar Abbasov və Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov təmsil ediblər.
Konfransı Qırğızıstan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sədri Akilbek Japarov açıq elan edib. Tədbirdə dövlət-özəl tərəfdaşlığının tarixi, bu tərəfdaşlığın hal-hazırda hansı səviyyədə olması, dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişafının vacib iqtisadi sektorlar üzərindəki təsiri, onun infrastruktur layihələrindəki yeri, dövlət-özəl tərəfdaşlığında maliyyə risklərinin dəyərləndirilməsi, rəqəmsal texnologiyaların dövlət-özəl tərəfdaşlığına tətbiqindən bəhs edilib.
Konfransın 1-ci sessiyasında ESRI-nin Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev çıxış edib. O, çıxışı zamanı Azərbaycanda dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişafı, qarşıda duran çağırışlar, azad edilmiş ərazilərdəki yenidənqurma və bərpa işləri çərçivəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığının perpektivləri və gələcəkdə görülə biləcək işlərdən bəhs edib. Ş. Quliyev həmçinin ESRI tərəfindən təşkil edilməsi planlaşdırılan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Forumu, o cümlədən dövlət-özəl tərəfdaşlığı ilə bağlı ESRI-nin nəzərdə tutduğu kitab layihəsi barədə məlumat verib.
Konfrans çərçivəsində ESRI əməkdaşları BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının xüsusi “Dayanıqlı inkişaf hədəfləri üçün dövlət-özəl tərəfdaşlığı” seminarında iştirak ediblər və öz fikirlərini bölüşüblər.
Konfransın sonunda Qırğızıstan Respublikası Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Mərkəzi ilə ESRI arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb. İki qurum arasında bağlanmış memorandum əsasında gələcəkdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində siyasət əsaslı tədqiqatlar və məsləhətləşmələr aparılacaqdır.

The ESRI represented at the Second International Public-Private Partnership Conference in the Kyrgyz Republic
As part of the conference a Memorandum of Understanding on cooperation between the Public-Private Partnership Centre of the Kyrgyz Republic and the Economic Scientific Research Institute (The ESRI) was signed.
From the 28th to the 29th of September 2023 the Second International Public-Private Partnership Conference took place in Bishkek, Kyrgyz Republic.
During the conference the Economic Scientific Research Institute (The ESRI) was represented by Leading Research Fellow of the Department of Quality Control and Planning Shukur Guliyev, Senior Research Fellow of the Department of Analysis of Economic Development Policy Elsever Latfili, Junior Research Fellow of the Department of Analysis of Digitalization, Innovation and Entrepreneurship Policy Vugar Abbasov and Junior Research Fellow of the Department of Analysis of Macroeconomic Policy Afraim Mammadov.
Chair of the Cabinet of Ministers of Kyrgyz Republic Akylbek Japarov declared the conference open. The event touched on the history of Public-Private Partnership (PPP), the current level of this partnership, the impact of the development of PPP on the important economic sectors, its place in the infrastructure projects, assessment of the financial risks in PPP and the application of digital technologies in PPPs.
Leading Research Fellow of the Department of Quality Control and Planning Shukur Guliyev delivered a speech in the first session of the conference. In his remarks he dwelt on the development of PPP in Azerbaijan, the challenges lying ahead, prospects of PPP within the framework of reconstruction and development works in the liberated territories and the possible future works. S. Guliyev, also provided information on the United Nations Economic Commission for Europe’s (UNECE) Public-Private Partnership Forum expected to be organized by The ESRI, as well as on the draft of the book on PPP envisaged for publication by The ESRI.
Within the framework of the conference The ESRI representatives participated in the seminar of the UNECE titled Public-Private Partnership for the Sustainable Development Goals and shared their views.
At the end of the conference a Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation between the PPP Centre of the Kyrgyz Republic and The ESRI was signed. Based on the MoU signed between the two entities policy based research and consultations in the field of PPP will be conducted in the future.