28 – 29 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Qırğızıstan Respublikasının Bişkek şəhərində İkinci Beynəlxalq Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Konfransı keçirilib.
Konfransda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Rəqəmsallaşma, innovasiya və sahibkarlıq siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Vüqar Abbasov və Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov təmsil ediblər.
Konfransı Qırğızıstan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sədri Akilbek Japarov açıq elan edib. Tədbirdə dövlət-özəl tərəfdaşlığının tarixi, bu tərəfdaşlığın hal-hazırda hansı səviyyədə olması, dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişafının vacib iqtisadi sektorlar üzərindəki təsiri, onun infrastruktur layihələrindəki yeri, dövlət-özəl tərəfdaşlığında maliyyə risklərinin dəyərləndirilməsi, rəqəmsal texnologiyaların dövlət-özəl tərəfdaşlığına tətbiqindən bəhs edilib.
Konfransın 1-ci sessiyasında ESRI-nin Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev çıxış edib. O, çıxışı zamanı Azərbaycanda dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişafı, qarşıda duran çağırışlar, azad edilmiş ərazilərdəki yenidənqurma və bərpa işləri çərçivəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığının perpektivləri və gələcəkdə görülə biləcək işlərdən bəhs edib. Ş. Quliyev həmçinin ESRI tərəfindən təşkil edilməsi planlaşdırılan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Forumu, o cümlədən dövlət-özəl tərəfdaşlığı ilə bağlı ESRI-nin nəzərdə tutduğu kitab layihəsi barədə məlumat verib.
Konfrans çərçivəsində ESRI əməkdaşları BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının xüsusi “Dayanıqlı inkişaf hədəfləri üçün dövlət-özəl tərəfdaşlığı” seminarında iştirak ediblər və öz fikirlərini bölüşüblər.
Konfransın sonunda Qırğızıstan Respublikası Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Mərkəzi ilə ESRI arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb. İki qurum arasında bağlanmış memorandum əsasında gələcəkdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində siyasət əsaslı tədqiqatlar və məsləhətləşmələr aparılacaqdır.

28-29 сентября 2023 года в Бишкеке, Кыргызская Республика, прошла Вторая Международная конференция по государственно-частному партнёрству.
На конференции приняли участие ведущий научный сотрудник отдела контроля качества и планирования Экономического научного исследовательского института (ESRI) Шукур Гулиев, старший научный сотрудник отдела анализа политики экономического развития Эльсевар Латифли, младший научный сотрудник отдела анализа цифровизации, инноваций и предпринимательской политики Вугар Аббасов и младший научный сотрудник отдела анализа макроэкономической политики Афраим Мамедов.
Конференцию открыл Председатель Кабинета Министров КР Акылбек Жапаров. На мероприятии обсуждалась история государственно-частного партнерства, современный уровень этого партнерства, влияние развития государственно-частного партнерства на важные отрасли экономики, его место в инфраструктурных проектах, оценка финансовых рисков в государственно-частном партнерстве и применение цифровых технологий в государственно-частном партнерстве.
На 1-ой панельной сессии конференции выступил ведущий научный сотрудник отдела контроля качества и планирования ESRI Шукур Гулиев. В ходе своего выступления он рассказал о развитии государственно-частного партнерства в Азербайджане, предстоящих задачах, перспективах государственно-частного партнерства в рамках реконструктивных и восстановительных работ на освобожденных территориях, а также о работе, которую можно провести в будущем. Ш. Гулиев также проинформировал о Международном форуме государственно-частного партнерства Европейской экономической комиссии ООН (UNECE), который планируется быть организован со стороны ESRI, а также о планируемом ESRI книжном проекте по государственно-частному партнерству.
В рамках конференции сотрудники ESRI приняли участие в специальном семинаре Европейской экономической комиссии ООН «Государственно-частное партнерство для достижения целей устойчивого развития» и поделились своими мнениями.
По итогам конференции был подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству между Центром государственно-частного партнёрства КР и ESRI. На основе меморандума, заключенного между двумя учреждениями, в будущем будут проводиться стратегические исследования и консультации в сфере государственно-частного партнерства.