12 sentyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyevin sədrliyi ilə Rəqəmsal İqtisadiyyat Strategiyasının hazırlanması üzrə İşçi Qrupun 3-cü iclası keçirilib.
Onlayn formatda keçirilmiş iclasda Azərbaycan Respublikasının 2022 – 2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının Tədbirlər Planının 1.1.8.1-ci bəndinə əsasən hazırlanmış Yeni Nəsil İqtisadiyyat Strategiyasının layihə sənədi təqdim edilib.
Daha sonra iclas iştirakçıları təqdim edilmiş layihə ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
İclasda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini, i.e.d. Arzu Hüseynova, Elm, təhsil və karyera inkişafı şöbəsinin elmi işçisi Nərmin Babayeva, Rəqəmsallaşma, innovasiya və sahibkarlıq siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Vüqar Abbasov, həmin şöbənin kiçik elmi işçisi Kərim Hacıyev və Maliyyə, təminat və sənədlərlə iş şöbəsinin mütəxəssisi Aydan Axundova təmsil ediblər.

12 сентября 2023 года состоялось 3-е заседание Рабочей группы по подготовке Стратегии цифровой экономики под председательством первого заместителя министра экономики Азербайджанской Республики Эльнура Алиева.
На встрече, проведенной в онлайн-формате, был представлен проектный документ «Стратегии экономики нового поколения», подготовленный согласно пункту 1.1.8.1 Плана действий «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022–2026 годы».
Позже участники встречи обменялись мнениями по представленному проекту.
Экономический научный исследовательский институт (ESRI) на заседании представляли первый заместитель председателя совета директоров д.э.н. Арзу Гусейнова, научный сотрудник отдела науки, образования и развития карьеры Нармин Бабаева, младший научный сотрудник отдела анализа цифровизации, инноваций и предпринимательской политики Вугар Аббасов, младший научный сотрудник того же отдела Карим Гаджиев, а также специалист отдела финансов, обеспечения и работы с документами Айдан Ахундова.