Azərbaycan nümayəndə heyəti Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində İstanbulda keçirilmiş tədbirlərdə iştirak edib
Türk Dünyası Biznes Forumunda iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev bildirib ki, Türk dövlətləri tərəfindən həyata keçirilən əməkdaşlıq kontekstində Zəngəzur dəhlizinin iqtisadi səmərəliliyi şübhəsizdir.
İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 13 – 15 sentyabr tarixlərində Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) çərçivəsində İstanbulda keçirilmiş tədbirlərdə iştirak edib. Belə ki, 13 sentyabr 2023-cü il Türk Dövlətləri Təşkilatının İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə İşçi Qrupunun 14-cü iclası keçirilib. İclasda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev də gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsində iştirak edərək Azərbaycanı təmsil edib. O, Türk Dünyasında İqtisadi Əməkdaşlıq və İnteqrasiya ilə Məşğul olan İqtisadi Siyasət Mərkəzləri Şəbəkəsinin (ERCNET) təsis protokolu haqqında və yeni tədqiqat mərkəzi təkliflərinin konsepti haqqında Azərbaycan mövqeyindən digər ölkələrə münasibətdə fikirlər səsləndirib.
14 sentyabr 2023-cü il tarixində Türk Dövlətləri Təşkilatının İqtisadiyyat və Ticarət üzrə Məsul Nazirlərinin 12-ci İclası keçirilib.
İclasda iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev türk dövlətləri arasında əlaqələrin inkişafında ortaq tarix, mədəniyyət və dəyərlərin, ölkələrimizin təmsil olunduğu qurumların, xüsusilə TDT-nin mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Azərbaycanın quruma üzv olan ölkələrlə tərəfdaşlığının digər sferalarda olduğu kimi, iqtisadi-ticarət sahəsində də genişləndiyini qeyd edən E. Əliyev son dövrlərdə nəqliyyat-tranzit, investisiya, rəqəmsallaşma və s. sahələrdə də əməkdaşlığın gücləndirilməsi təşəbbüslərinin artmaqda olduğunu bildirib.
Həmin gün Türk Dünyası Biznes Forumu da keçirilib. Forumda açılış nitqi ilə çıxış etmiş Türkiyə Respublikasının ticarət naziri Ömər Bolat TDT çərçivəsində ortaq tarix və mədəniyyət, dostluq və qardaşlıq əsasında münasibət və əməkdaşlığın günü-gündən inkişaf etməkdə davam etdiyini qeyd edib. O həmçinin TDT-nin təqdim etdiyi baxış, layihələr və fəaliyyətlərlə artıq mühüm bir güc mərkəzinə çevrildiyini vurğulayıb.
Forumda çıxış etmiş E. Əliyev qlobal dünyada çağırışların həllində türk dövlətlərinin birgə fəaliyyətinin önəmini vurğulayıb. O, bildirib ki, enerji sektorunda birgə təşəbbüslər regional və qlobal enerji mənzərəsini əhəmiyyətli dərəcədə yenidən formalaşdırıb.
E. Əliyev həmçinin qeyd edib ki, türk dövlətləri tərəfindən həyata keçirilən əməkdaşlıq və birgə investisiyalar regionun nəqliyyat və ticarət dinamikasına fəal təsir edir və bu kontekstdə Zəngəzur dəhlizinin iqtisadi səmərəliliyi şübhəsizdir.

The delegation led by the First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev participated in the events in Istanbul as part of the Organization of Turkic States (OTS) from the 13th to the 15th of September. On September 13th, 2023, the 14th Working Group on Economic Cooperation of the Organization of Turkic States took place. Leading Research Fellow of Quality Control and Planning Department of the Economic Scientific Research Institute (The ESRI) Shukur Guliyev represented Azerbaijan at the event and took part in the discussion of the issues on the agenda. He outlined his views from the perspective of Azerbaijan in relation to the other countries in respect to the foundation protocol of the Turkic Network of Official Economic Policy Research Centers (ERCNET) which deals with the economic cooperation and integration in the Turkic world, and the concept of proposals of new research centre.
On the 14th of September, 2023, the 12th meeting of the Ministers in Charge of Economy and Trade of the Organization of Turkic States took place.
First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev underlined that the common history, culture and values and the organizations where our countries are represented, in particular the OTS, play an important role in the development of relations between Turkic states. Saying that the partnership between Azerbaijan and member countries is expanding in the economic and trade fields as it is the case with other areas, E. Aliyev noted that over the past period initiatives to strengthen cooperation in transport-transit, digitalization, investments and other fields were on the rise.
The Turkic World Business Forum was held on the same day. Delivering his opening remarks Minister of Trade of Turkiye Omer Bolat said that relations and cooperation within the framework of the OTS based on the common history, culture, friendship and brotherhood were developing and continuing day by day. He also accentuated that the OTS with its vision, projects and activities had already transformed into a significant power centre.
Delivering a speech at the event E. Aliyev stressed the importance of joint action of Turkic states in the resolution of challenges in the global world. He stated that the joint initiatives in the energy sector had significantly reshaped the regional and global energy outlook.
E. Aliyev also noted that cooperation and joint investments undertaken by the Turkic states actively impact the transport and trade dynamics of the region and within this context the economic effectiveness of the Zangezur Corridor is undoubtable.
The Forum continued its work with the back-to-back meetings with the participation of business circles.