ESRI-nin İdarə Heyətinin sədri CAREC İnstitutu forumu çərçivəsində Çin şirkətləri ilə dəyirmi masada iştirak edib
ESRI-nin İdarə Heyətinin sədri Mahir Hümbətov “Hökumətlər və Özəl Sektor arasında dialoq” mövzusunda limitli iştiraklı dəyirmi masada iştirak edib.
16 avqust 2023-cü il tarixində CAREC Beyin Mərkəzlərinin 7-ci İnkişaf Forumu öz işinə başlayıb.
M. Hümbətov Forum çərçivəsində keçirilmiş “Hökumətlər və Özəl Sektor arasında dialoq” mövzusunda limitli dəyirmi masada iştirak edib. Dəyirmi masa müzakirələrində həmçinin Gürcüstan, Pakistan, Monqolustan, Tacikistan və Türkmənistan hökumətlərinin də yüksək rütbəli rəsmiləri iştirak ediblər.
Çin tərəfindən isə dəyirmi masada Çinin Alibaba, Yema Group, Goldwind Science and Technology Co., China Siwei Surveying and Mapping Technology Co., Western Region Group, Xinjiang Abida Bio-technology Development Co. və s. şirkətləri iştirak ediblər.
Aparılan müzakirələrdə başlıca məqsəd ÇXR və digər CAREC-dən olan özəl şirkətlərin təcrübələrini bölüşməklə CAREC regionunda ticarət və investisiya dinamikasının icmalını təqdim etmək və CAREC regionunda ticarətin inkişafı və investisiya təşviqinin yaxşılaşdırılması yollarını, habelə hökumətlər və özəl sektor arasında potensial əməkdaşlıq sahələrini araşdırmaq olub.
Müzakirələr sual-cavab şəklində davam etdirilib. Burada əsasən “CAREC regionunda ticarət inkişafı və investisiya təşviqi üçün hansı çağırışlar və imkanlar mövcuddur?” və “Regionda ticarət və investisiyanın təşviqi üçün ən yaxşı təcrübələr hansılardır?” sualları cavablandırılıb.

Chairman of the Board of The ESRI took part in the round table with Chinese companies as part of the 7th CAREC Think Tanks Development Forum
Chairman of the Board of The ESRI Mahir Humbatov took part in the roundtable discussion titled “Dialogue between Government and Private Sector”.
On the 16th of August 7th CAREC Think Tanks Development Forum kicked off.
M. Humbatov  took part in the limited roundtable discussion titled “Dialogue between Government and Private Sector” as part of the forum. The roundtable discussion was also attended by high ranking officials from Georgia, Pakistan, Mongolia, Tajikistan and Turkmenistan.
China was represented at the roundtable discussion by Chinese companies such as Alibaba, Yema Group, Goldwind Science and Technology Co., China Siwei Surveying and Mapping Technology Co., Western Region Group, Xinjiang Abida Bio-technology Development Co. and etc.
The main goal of the discussions was to present the summary of trade and investments dynamics in the CAREC region by sharing the experience of private companies from the People’s Republic of China and other CAREC countries, to explore the ways to improve the development of trade and promotion of investments in the CAREC region, as well as to find out potential cooperation fields between government and private sector.
The discussions continued with question and answer session. There mainly the questions such as “What are the challenges and opportunities for the development of trade and investment promotion in the CAREC region? And what are the best experiences for the promotion of trade and investments in the region?” were answered.