ESRI əməkdaşları Tailandda Asiya İnkişaf Bankının konfransında iştirak ediblər
Konfrans çərçivəsində ESRI əməkdaşları tərəfindən mötəbər təşkilatların nümayəndələrinə ESRI-nin monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
11 – 14 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Tailandın paytaxtı Banqkok şəhərində Asiya İnkişaf Bankının təşkilatçılığı ilə Asiya Qiymətləndirmə Həftəsi keçirilib.
İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli və Makroiqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov Asiya Qiymətləndirmə Həftəsi çərçivəsində təşkil edilmiş “Bərpadan daha çoxu: inkişaf effektivliyinin dəyərləndirilməsi” mövzusunda konfransda iştirak ediblər.
Konfransda dayanıqlılıq və davamlılıq, inklüziv əməkdaşlıq və dəyərləndirmədə innovasiya kimi mövzular müzakirə edilib. Bundan əlavə son illərdə qiymətləndirmənin dövlət proqramlarına tətbiqində qarşıya çıxa biləcək çətinliklər, süni intellektin qiymətləndirmədə istifadəsi kimi mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Konfrans çərçivəsində ESRI əməkdaşları tərəfindən mötəbər təşkilatların nümayəndələrinə ESRI-nin monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Eləcə də ESRI-nin regional layihələrin icrası zamanı bu növ faəliyyətlərdə iştirakda maraqlı olduğu diqqətə çatdırılıb.

Сотрудники ESRI приняли участие в конференции Азиатского банка развития в Таиланде
В рамках конференции сотрудники ESRI проинформировали представителей авторитетных организаций о мониторинговой и оценочной деятельности ESRI.
11-14 сентября 2023 года в столице Таиланда Бангкоке прошла Азиатская неделя оценки, организованная Азиатским банком развития.
Старший научный сотрудник отдела анализа политики экономического развития Экономического научного исследовательского института (ESRI) Эльсевар Латифли и младший научный сотрудник отдела анализа политики макроэкономического развития Афраим Мамедов приняли участие в конференции под названием «Больше, чем восстановление: оценка эффективности развития», организованной в рамках Азиатской недели оценки.
На конференции обсуждались такие темы, как стабильность и устойчивость, инклюзивное сотрудничество и инновации в оценке. Кроме того, состоялся обмен мнениями по таким темам, как трудности, которые могут возникнуть при применении оценивания к государственным программам в последние годы, а также использование искусственного интеллекта при оценивании.
В рамках конференции сотрудники ESRI проинформировали представителей авторитетных организаций о мониторинговой и оценочной деятельности ESRI. А также было отмечено, что ESRI заинтересован в участии в данных видах деятельности при реализации региональных проектов.