ESRI nümayəndələri Qırğız Respublikasının aparıcı beyin mərkəzində olublar
ESRI əməkdaşları Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Milli Strateji Araşdırmalar İnstitutunun (NİSİ) əməkdaşları ilə görüşüblər.
27 sentyabr 2023-cü il tarixində Qırğız Respublikasının paytaxtı Bişkek şəhərində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Rəqəmsallaşma, innovasiya və sahibkarlıq siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Vüqar Abbasov və Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Milli Strateji Araşdırmalar İnstitutunun əməkdaşları ilə görüşüblər.
Görüşdə NİSİ tərəfdən İnstitutun direktor müavini Ermek Çeçeybaev, elmi işçilər Kamilya İqrebaeva, Şanıl Camırkanova və Asel Cailova iştirak ediblər.
İlk öncə E. Çeçeybaev NİSİ-nin tarixindən, fəaliyyət istiqamətlərindən, 2022-ci ilin avqustundan etibarən görülmüş işlərdən bəhs edib. O, NİSİ-nin strateji səviyyədə əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdə, o cümlədən siyasi istiqamətlərin təyin olunmasında, Qırğız Respublikasının Prezidenti üçün hesabat hazırlanmasında iştirak etdiyini ESRI əməkdaşlarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra E. Lətifli ESRI-nin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, publik hüquqi şəxs olduqdan sonra gördüyü işlər, eləcə də ESRI-nin beynəlxalq qurum və təşkilatlarla əməkdaşlıqları, həm dövlət sektoru, həm də özəl sektor üçün görülən işlərdən danışıb. E. Lətifli həmçinin ESRI-nin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan layihələrə hansı formada töhvə verdiyini NİSİ əməkdaşlarının diqqətinə çatdırıb.

Представители ESRI посетили ведущий аналитический центр Кыргызской Республики
Сотрудники ESRI встретились с сотрудниками Национального института стратегических исследований (НИСИ) при Президенте КР.
27 сентября 2023 года старший научный сотрудник отдела анализа политики экономического развития Экономического научного исследовательского института (ESRI) Эльсевар Латифли, младший научный сотрудник отдела анализа цифровизации, инноваций и предпринимательской политики Вугар Аббасов и младший научный сотрудник отдела анализа макроэкономической политики Афраим Мамедов встретились с сотрудниками Национального института стратегических исследований при Президенте КР в городе Бишкек, столице Кыргызской Республики.
Cо стороны НИСИ во встрече приняли участие заместитель директора института Эрмек Чечейбаев, руководитель Центра экономических исследований НИСИ Асель Джаилова, руководитель Центра исследований государственных проектов НИСИ Камиля Иргебаева и научный сотрудник Джаныл Шамырканова.
Прежде всего, Э.Чечейбаев рассказал об истории НИСИ, его деятельности и проделанной работе с августа 2022 года. Он довел до сведения сотрудников ESRI, что НИСИ участвует в вопросах стратегического значения, включая определение политических направлений и подготовку отчетов Президенту КР.
Далее Э.Латифли рассказал об истории ESRI, направлениях деятельности, проделанной работе после трансформации в публичное юридическое лицо, а также о сотрудничестве ESRI с международными институтами и организациями, а также работе, проделанной как для государственного сектора, так и для частного сектора. Э.Латифли также довел до сведения сотрудников NISI о вкладе ESRI в проекты, осуществляемые на освобожденных территориях Азербайджана.