ESRI nümayəndələri Qırğız Respublikasının aparıcı beyin mərkəzində olublar
ESRI əməkdaşları Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Milli Strateji Araşdırmalar İnstitutunun (NİSİ) əməkdaşları ilə görüşüblər.
27 sentyabr 2023-cü il tarixində Qırğız Respublikasının paytaxtı Bişkek şəhərində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Rəqəmsallaşma, innovasiya və sahibkarlıq siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Vüqar Abbasov və Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov Qırğız Respublikasının Prezidenti yanında Milli Strateji Araşdırmalar İnstitutunun əməkdaşları ilə görüşüblər.
Görüşdə NİSİ tərəfdən İnstitutun direktor müavini Ermek Çeçeybaev, elmi işçilər Kamilya İqrebaeva, Şanıl Camırkanova və Asel Cailova iştirak ediblər.
İlk öncə E. Çeçeybaev NİSİ-nin tarixindən, fəaliyyət istiqamətlərindən, 2022-ci ilin avqustundan etibarən görülmüş işlərdən bəhs edib. O, NİSİ-nin strateji səviyyədə əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdə, o cümlədən siyasi istiqamətlərin təyin olunmasında, Qırğız Respublikasının Prezidenti üçün hesabat hazırlanmasında iştirak etdiyini ESRI əməkdaşlarının diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra E. Lətifli ESRI-nin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, publik hüquqi şəxs olduqdan sonra gördüyü işlər, eləcə də ESRI-nin beynəlxalq qurum və təşkilatlarla əməkdaşlıqları, həm dövlət sektoru, həm də özəl sektor üçün görülən işlərdən danışıb. E. Lətifli həmçinin ESRI-nin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan layihələrə hansı formada töhvə verdiyini NİSİ əməkdaşlarının diqqətinə çatdırıb.

The ESRI representatives visited leading think tank of the Kyrgyz Republic
The ESRI representatives met with employees of the National Institute for Strategic Studies (NISS) under the President of the Kyrgyz Republic.
On September 27th, 2023, Senior Research Fellow of the Department of Analysis of Economic Development Policy Elsever Latfili, Junior Research Fellow of the Department of Analysis of Digitalization, Innovation and Entrepreneurship Policy Vugar Abbasov and Junior Research Fellow of the Department of Analysis of Macroeconomic Policy of the Economic Scientific Research Institute (The ESRI) Afraim Mammadov met with employees of the National Institute for Strategic Studies under the President of the Kyrgyz Republic.
During the meeting the NISS was represented by Deputy Director Ermek Checheybayev, Head of the Center for Economic Research of NISS Asel Dzhailova, Head of the Center for Research of State Projects of NISS Kamilya Irgebaeva and researcher Dzhanyl Shamyrkanova.
First off, E. Checheybayev spoke of the history, activity directions and the works undertaken by the NISS since 2022. He brought to the attention of The ESRI representatives that the NISS participates in strategically important issues, including in the defining of policy directions, development of reports for the President of the Kyrgyz Republic.
Afterwards E. Latifli dwelt on the history, activity directions of The ESRI, works carried after it became public legal entity, as well as its cooperation with international entities and organizations, the works implemented both for public and private sectors. E. Latifli also brought to the attention of the NISS employees the ways The ESRI contributes to the projects implemented in the Azerbaijani territories liberated from the occupation.