13 oktyabr 2023-cü il tarixində İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Qlobal İnnovasiya İndeksində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin əsas icraçı olduğu alt-indikatorlar, 17 oktyabr 2023-cü il tarixində isə Elm və Təhsil Nazirliyinin əsas icraçı olduğu alt-indikatorlar üzrə müzakirələr aparılıb.
Hər iki iclasda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini, professor Arzu Hüseynova və İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Həbibə Cabbarova təmsil ediblər.
Aparılan müzakirələr zamanı Qlobal İnnovasiya İndeksi üzrə hesabatlar, göstəricilərin ötən illə müqayisəli təhlili, həyata keçirilmiş tədbirlər, həmçinin növbəti hesabat üçün planlaşdırılmış layihələr ətrafında fikirlər səsləndirilib. İştirakçılar tərəfindən sözügedən məsələlərə dair müvafiq qərarlar qəbul olunub.

13 октября 2023 года в Центре анализа и коммуникации экономических реформ прошли обсуждения субиндикаторов Глобального инновационного индекса, главным исполнителем которого является Министерство цифрового развития и транспорта, а 17 октября 2023 г., прошли обсуждения субиндикаторов главным исполнителем которого являются Министерство науки и образования.
На обеих встречах Экономический научный исследовательский институт (ESRI) представляли первый заместитель председателя совета директоров, профессор Арзу Гусейнова и младший научный сотрудник отдела анализа политики экономического развития Хабиба Джаббарова.
В ходе обсуждений были высказаны мнения об отчетах по Глобальному инновационному индексу, о сравнительном анализе показателей с прошлым годом, о реализованных мерах, а также о проектах, запланированных для следующего отчета. Участниками были приняты соответствующие решения по затронутым вопросам.