ESRI Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində 8-ci Dünya İnvestisiya Forumunda təmsil edilib
Forum çərçivəsində İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli “Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstanda Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığının Cari Vəziyyəti” adlı panel sessiyasında çıxışçı qismində iştirak edib.
16 – 20 oktyabr 2023-cü il tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Abu Dabi şəhərində Dünya Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Assosiasiyasının (WAPPP) təşkilatçılığı ilə “Dayanıqlı inkişafa investisiya” mövzusunda 8-ci Dünya İnvestisiya Forumu keçirilib.
Forumda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli və İqtisadi modelləşdirmə, statistika və data analitikası şöbəsinin kiçik elmi işçisi Lalə Tağıyeva təmsil ediblər.
Tədbir zamanı dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrinin yaradılması və maliyyələşdirməsindəki yeniliklər, dövlət-özəl tərəfdaşlığı sövdələşmələrinin inkişafı, dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrinin iqtisadi inkişafdakı müstəsna rolu kimi mövzular müzakirə edilib.
Forum çərçivəsində E.Lətifli “Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstanda Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığının Cari Vəziyyəti” adlı panel sessiyasında çıxışçı qismində iştirak edib.
O, çıxışı zamanı Azərbaycanda dövlət-özəl tərəfdaşlığının cari vəziyyəti, ötən ilin dekabr ayında qəbul edilmiş “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu, Azərbaycanda dövlət-özəl tərəfdaşlığının institusional çərçivəsi, İqtisadiyyat Nazirliyinin dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrinin həyata keçirilməsində müstəsna rolu haqqında məsələlərə toxunub.
E.Lətifli qeyd edib ki,  2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsi və antiterror əməliyyatları nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyininin bərpa edilməsi Azərbaycanın dövlət-özəl tərəfdaşlığına yanaşması baxımından dönüş nöqtəsi olub. Həmçinin E.Lətifli 2022-ci ilin noyabr ayında qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” və bu proqrama əsasən planlaşdırılan quruculuq işləri barədə məlumat verib.
ESRI-nin Azərbaycan dilində dövlət-özəl tərəfdaşlığı kitab layihəsi və 2025-ci ildə UNECE Beynəlxalq Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Forumunu Bakıda keçirmək niyyəti barədə məlumat vermiş E.Lətifli ESRI-nin bütövlükdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı barədə məlumatlılığın artırılmasında mühüm rolundan bəhs edib.
Forum çərçivəsində 18 oktyabr tarixində Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Təsisatlarının Qlobal Şurasının iclasında WAPPP-ın rəhbər heyəti, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Misir, İordaniya kimi ölkələr daxil omaqla toplamda 18 ölkənin Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı vahidlərinin rəhbərlərinin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib. Görüşün məqsədi dövlət-özəl tərəfdaşlığı bölmələrinin rəhbərləri arasında münasibətlərin genişləndirilməsi və həyata keçirilən layihələr barədə fikir mübadiləsinin aparılması olub.
Dəyirmi masada iştirak etmiş E.Lətifli buradakı çıxışı zamanı ESRI-nin dövlət-özəl tərəfdaşlığı istiqamətində apardığı tədqiqatlardan və yaradılması planlaşdırılan dövlət-özəl tərəfdaşlığı təsisatından bəhs edib. Həmçinin o, WAPPP ilə olan əməkdaşlığın əhəmiyyətinə toxunub və bu sahədə olan təcrübələrin mübadiləsinin vacibliyini vurğulayıb.
Forum çərçivəsində ESRI əməkdaşları ilə bir sıra beynəlxalq qurumların nümayəndələri arasında görüş keçirilib. Harvard Universitetinin İnkişaf Laboratoriyasının (Growth Lab) yaradıcısı, professor Rikardo Hausman ilə görüş zamanı ESRI ilə Growth Lab nümayəndələri arasında ESRI-də keçirilmiş hibrid formatlı görüş, müzakirə edilmiş əməkdaşlıq imkanları və həyata keçirilməsi planlaşdırılan birgə işlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

From the 16th to 20th of October, 2023, the 8th World Investment Forum on the topic “Investment for sustainable development” with the organization of the World Association of Public-Private Partnership (WAPPP) took place in the city of Abu Dhabi of the United Arab Emirates.
The ESRI was represented at the forum by a senior research fellow of the Department for the Analysis of Economic Development Policy, Elsever Latifli, and a junior research fellow of the Department of Economic Modelling, Statistics, and Data Analytics, Lala Taghiyeva.
In the course of the event topics such as the innovations in the creation and financing of public-private partnership projects, the development of public-private partnership arrangements, and the exceptional role of public-private partnership projects in economic development were discussed.
As part of the forum, Elsever Latifli participated as a speaker in the panel titled “Current Situation of Public-Private Partnership in Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyz Republic”.
During his speech he touched on the current status of public-private partnership in Azerbaijan, the law of the Republic of Azerbaijan on “Public-Private Partnership” adopted last December, the institutional framework of public-private partnership in Azerbaijan, and the exceptional role of the Ministry of Economy in the implementation of public-private partnership projects.
E. Latifli noted that the restoration of territorial integrity and sovereignty as a result of the Second Karabakh War of 2020 and anti-terrorism operations served as a turning point in terms of the approach of Azerbaijan to public-private partnership. He also provided information on the “I State Program on the Great Return to the Territories Liberated from the Occupation of the Republic of Azerbaijan” adopted in November of 2022 and the reconstruction works planned based on this program.
Providing information on the draft book on public-private partnership in the Azerbaijani language and the intention to hold the UNECE International Public-Private Partnership Forum in Baku in 2025, E. Latifli elaborated on the significant role the ESRI plays in raising the awareness of public-private partnership.
As part of the forum on October 18th, a round table as part of the meeting of the Global Council of Public-Private Partnership Institutions with the participation of the senior management of the World Association of Public-Private Partnership (WAPPP), heads of Public-Private Partnership units of 18 countries, including countries such as UAE, Kazakhstan, Kyrgyz Republic, Egypt, Jordan, and others took place. The goal of the meeting was to expand relations between heads of public-private partnership units and exchange views on the implemented projects.
Delivering a speech at the round table E. Latifli dwelt on the research undertaken by the ESRI in the field of public-private partnership and the public-private partnership institution envisaged to be set up. He also touched on the importance of cooperation with WAPPP and noted the significance of the exchange of experience in this field.
Within the framework of the forum, a meeting between ESRI representatives and representatives of several international institutions took place. During the meeting with the creator of the Growth Lab of Harvard University, Professor Ricardo Hausman, the parties discussed a hybrid meeting that took place at ESRI premises between representatives of ESRI and Growth Lab, the opportunities for cooperation that had been discussed, and the joint activities envisaged for implementation.