25 oktyabr 2023-cü il tarixində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) nümayəndələri ilə Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutunun (AZSTAND) rəhbərliyi arasında görüş keçirilib.
Görüşdə ESRI-ni İdarə Heyətinin sədrinin birinci müavini Arzu Hüseynova, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin kiçik elmi işçisi Fəridə Mehralızadə, Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Həbibə Cabbarova təmsil ediblər.
AZSTAND tərəfindən görüşdə baş direktor İlham Bayramov, direktorun müavini Kəmalə Məmmədzadə, İdarəetmə sistemlərinin və personalın sertifikatlaşdırılması şöbəsinin müdiri Saday Əliyev, Tərcümə və nəşrlər şöbəsinin müdiri Vüsalə Cəfərova və digər əməkdaşlar iştirak ediblər.
Görüş zamanı standartların tətbiqində mövcud problemlər, yerli və beynəlxalq təcrübələr, məlumat bazalarında, standartlaşdırma sahəsi üzrə qanunvericilikdə olan boşluqlar, standartların tətbiqinin iqtisadiyyata mezo, mikro və makro səviyyədə təsirləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin milli standartların yaradılması zərurəti və bu məsələ qarşısında duran çətinliklərin müəyyən edilərək aradan qaldırılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə ESRI tərəfindən AZSTAND ilə ortaq işlərin görülməsi istiqamətində Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən də yaxından dəstək göstərilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Həmçinin ESRI və AZSTAND tərəfindən birgə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihənin icrasına dair müzakirələr aparılıb. Eləcə də, tərəflər arasında gələcəkdə də əməkdaşlığın davam etdirilməsinin mümkünlüyü dəyərləndirilib.

ESRI representatives met with senior management of the Azerbaijan Standardization Institute
During the meeting, the parties exchanged views in regard to the implementation of a project envisaged to be jointly implemented by ESRI and AZSTAND.
On October 25th, 2023, a meeting between representatives of the Economic Scientific Research Institute (ESRI) and senior management of Azerbaijan Standardization Institute (AZSTAND) took place.
During the meeting, ESRI was represented by Arzu Huseynova, the First Deputy Chair of the Board; Elsevar Latifli, Senior Research Fellow of the Department for the Analysis of Economic Development Policy; Farida Mehralizada, Junior Research Fellow of the Quality Control and Planning Department; Afraim Mammadov, Junior Research Fellow of the Department for the Analysis of Macroeconomic Policy; and Habiba Jabbarova, Junior Research Fellow of the Department for the Analysis of Economic Development Policy.
From the side of AZSTAND, the meeting was attended by the director-general, Ilham Bayramov, deputy-director, Kamala Mammadzade, director of the Department for Certification of Management Systems and Personnel, Saday Aliyev and director of the Translation and Publications Department Vusala Jafarova.
In the course of the meeting, the parties exchanged views on the current problems, local and international experience, gaps in the databases and legislation on standardization, and the impacts of the application of standards on the economy on meso, micro, and macro levels.  Also, they underlined the necessity to create national standards and determine and eliminate the difficulties that stand in the way.
During the meeting, the importance of the close support to be rendered by the State Service for Anti-Monopoly Control and Supervision of Consumer Market for the implementation of joint activities by ESRI and AZSTAND was underlined.
Additionally, the parties exchanged views regarding the implementation of the project envisaged to be jointly implemented by ESRI and AZSTAND. They also discussed the possibility of continuing cooperation in the future.