ESRI əməkdaşı Hindistanda təlimdə iştirak edib
Təlim zamanı Hindistanda kənd təsərrüfatı kooperativlərinin inkişaf xətləri və onların maliyyələşdirilmə kanalları üzrə təcrübə mübadiləsi aparılıb.
30 oktyabr – 3 noyabr 2023-cü il tarixlərində Hindistanın Laknou şəhərində Kənd Yerlərinin İnkişafı üzrə Banklar İnstitutu tərəfindən təşkil edilmiş “Hindistanda Kənd Təsərrüfatı Kooperativləri” təlimi keçirilib.
Hindistan Xarici İşlər Nazirliyinin “Hindistan İqtisadi və Əməkdaşlıq” Proqramının dəstəyilə təşkil edilmiş proqramda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Əfraim Məmmədov təmsil edib.
Təlim zamanı Hindistanda kənd təsərrüfatı kooperativlərinin inkişaf xətləri və onların maliyyələşdirilməsi kanalları üzrə təcrübə mübadiləsi aparılıb. Təlimdə iştirakçılar yerlərdəki müvafiq kooperativlərdə təcrübə keçib və nəzəri biliklərin necə tətbiq olunduğunu, bu kooperativlərin hansı mexanizmlər vasitəsilə dəstəkləndiyini öyrəniblər.
Təlimin sonunda iştirakçılar öz ölkələrində kooperativlərin mövcud vəziyyəti və Hindistan təcrübəsinin burada tətbiqinin perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər.

Сотрудник ESRI принял участие в тренинге в Индии
В ходе тренинга состоялся обмен опытом о направлениях развития сельскохозяйственных кооперативов в Индии и каналах их финансирования.
С 30 октября по 3 ноября 2023 года в Лакхнау, Индия, прошел тренинг «Сельскохозяйственные кооперативы в Индии», организованный Институтом банков сельского развития.
Младший научный сотрудник отдела анализа макроэкономической политики Афраим Мамедов представлял Экономический научный исследовательский институт (ESRI) в программе, организованной при поддержке программы «Индийская экономика и сотрудничество» Министерства иностранных дел Индии.
В ходе тренинга состоялся обмен опытом о направлениях развития сельскохозяйственных кооперативов в Индии и каналах их финансирования. В ходе тренинга участники получили опыт работы в соответствующих местных кооперативах и узнали, как применять теоретические знания и с помощью каких механизмов поддерживаются эти кооперативы.
По итогам тренинга участники поделились своим мнением о современном состоянии кооперативов в своих странах и перспективах применения здесь индийского опыта.