30 noyabr – 1 dekabr 2023-cü il tarixlərində İsveçrənin Cenevrə şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) dövlət-özəl tərəfdaşlığı üzrə işçi qrupunun 7-ci sessiyası keçirilib.
Sessiyada İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin elmi işçisi Vüqar Abbasov və Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin elmi işçisi Əfraim Məmmədov təmsil ediblər.
Sessiya zamanı UNECE İnnovasiya, Rəqabətlilik və Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Komitəsinin gündəliyində duran mühüm məsələlər, o cümlədən rəqəmsal və yaşıl transformasiyanın sürətləndirilməsi üçün dövlət-özəl tərəfdaşlığının gücləndirilməsi, gender bərabərliyi, qadınların səlahiyyətlərinin artırılması, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə doğru yolda innovasiya və infrastruktur layihələrinin işlənib hazırlanması, habelə işçi qrupun 2023 – 2025-ci illər üzrə iş planına dair məsələlər müzakirə olunub.
Sözügedən sessiyada ESRI əməkdaşları UNECE ilə aparılan danışıqların davamı olaraq 9-cu Beynəlxalq Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Forumunun 2025-ci ildə Bakıda keçirilməsi təklifini səsləndirib və Azərbaycanın bu Foruma ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu bəyan ediblər.

С 30 ноября по 1 декабря 2023 года в Женеве, Швейцария, прошла седьмая сессия Рабочей группы Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) по государственно-частному партнёрству.
Экономический научный исследовательский институт (ESRI) на заседании представляли ведущий научный сотрудник отдела контроля качества и планирования Шукур Гулиев, старший научный сотрудник отдела анализа политики экономического развития Эльсевар Латифли, научный сотрудник местного и международного сотрудничества Вугар Аббасов, а также научный сотрудник отдела анализа макроэкономической политики Эфраим Мамедов.
В ходе сессии были рассмотрены важные вопросы повестки дня Комитета по инновациям, конкурентоспособности и государственно-частному партнерству ЕЭК ООН, в том числе усиление государственно-частного партнерства для ускорения цифровой и зеленой трансформации, гендерное равенство, расширение прав и возможностей женщин, развитие инновационных и инфраструктурных проектов на пути к Целям устойчивого развития, а также вопросы рабочей группы, связанные с планом работы на 2023-2025 годы.
На указанном заседании сотрудники ESRI озвучили предложение о проведении в 2025 году в Баку 9-го Международного форума государственно-частного партнерства в качестве продолжения переговоров с ЕЭК ООН и заявили, что Азербайджан готов принять этот форум.