30 noyabr – 1 dekabr 2023-cü il tarixlərində İsveçrənin Cenevrə şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) dövlət-özəl tərəfdaşlığı üzrə işçi qrupunun 7-ci sessiyası keçirilib.
Sessiyada İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin elmi işçisi Vüqar Abbasov və Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin elmi işçisi Əfraim Məmmədov təmsil ediblər.
Sessiya zamanı UNECE İnnovasiya, Rəqabətlilik və Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Komitəsinin gündəliyində duran mühüm məsələlər, o cümlədən rəqəmsal və yaşıl transformasiyanın sürətləndirilməsi üçün dövlət-özəl tərəfdaşlığının gücləndirilməsi, gender bərabərliyi, qadınların səlahiyyətlərinin artırılması, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə doğru yolda innovasiya və infrastruktur layihələrinin işlənib hazırlanması, habelə işçi qrupun 2023 – 2025-ci illər üzrə iş planına dair məsələlər müzakirə olunub.
Sözügedən sessiyada ESRI əməkdaşları UNECE ilə aparılan danışıqların davamı olaraq 9-cu Beynəlxalq Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı Forumunun 2025-ci ildə Bakıda keçirilməsi təklifini səsləndirib və Azərbaycanın bu Foruma ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu bəyan ediblər.

ESRI represented at the 7th session of the working group on public-private partnership of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE)
During the sessions, a decision was made to hold the 9th International Public-Private Partnership Forum in Baku in 2025.
The 7th session of the working group on public-private partnership of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) took place in Geneva, Switzerland from November 30th to December 1st, 2023.
During the session, Economic Scientific Research Institute (The ESRI) was represented by a senior research fellow of the Quality Control and Planning Department, Shukur Guliyev, a senior research fellow of the Department for the Analysis of Economic Development Policy, Elsever Latfili, research fellow of Local and International Cooperation Department, Vugar Abbasov and research fellow of the Department for the Analysis of Macroeconomic Policy, Afraim Mammadov.
During the session,  significant issues on the agenda of the UNECE Committee on Innovation, Competitiveness, and Public-Private Partnerships,  including strengthening of public-private partnerships for the expedition of digital and green transformation, increasing the role of women, development of innovation and infrastructure projects towards SDGs,  as well as the work plan for 2023-2025 years were discussed.
Additionally, during the session, a decision was made to hold the 9th International Public-Private Partnership Forum in Baku in 2025.