ESRI nümayəndələri Moskvada “Rusiya və MDB ölkələrinin əhalisinin rifahında dəyişikliklərin uzunmüddətli meylləri” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
Konfransda 1960 – 1980-ci illər üçün Qarşılıqlı İqtisadi Yardım Şurasının beynəlxalq müqayisələrinin materialları müzakirə olunub.
28 – 29 noyabr 2023-cü il tarixlərində Rusiyanın Moskva şəhərində Beynəlxalq Peşəkar Statistika Təhsili İnstitutunun “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Rusiya və MDB ölkələrinin əhalisinin rifahında dəyişikliklərin uzunmüddətli meylləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) Rəqəmsallaşma, innovasiya və sahibkarlıq siyasətinin təhlili şöbəsinin elmi işçisi Gunash Kamzaevi və İqtisadi modelləşdirmə, statistika və data analitikası şöbəsinin kiçik elmi işçisi Lalə Tağıyeva təmsil ediblər.
Konfransda Qarşılıqlı İqtisadi Yardım Şurasının (QİYŞ) üzvü olan ölkələrin beynəlxalq müqayisəli tarixi zaman sıralarının qurulması üçün əsas ola biləcək valyutaların alıcılıq qabiliyyəti paritetinə əsaslanan 1960 – 1980-ci illər üçün QİYŞ-nın beynəlxalq müqayisələrinin materialları müzakirə olunub.

ESRI representatives participated in the international conference titled “Long-term trends in changes in the welfare of the population of Russia and the CIS countries” in Moscow
During the conference, the materials of international comparisons of The Council for Mutual Economic Assistance from 1960 to 1980 were discussed.
From the 28th to 29th of November of 2023, an international conference on the topic “Long-term trends in changes in the welfare of the population of Russian and CIS countries” with the organization of “Higher School of Economics” of National Research University under the International Professional Statistics Education Institute took place in Moscow, Russia.
The ESRI was represented at the conference by a research fellow of the Department for the Analysis of Digitalization, Innovation and Entrepreneurship Policy,  Gunash Kamzaevi, and a junior research fellow of the Department of Economic Modelling, Statistics and Data Analytics, Lala Taghiyeva.
During the conference, the materials of international comparisons of The Council for Mutual Economic Assistance from 1960 to 1980 based on the parity of the buying capacity of currencies could serve as a basis for building the ranking during the international comparative history of member countries of the Council for Mutual Economic Assistance were discussed.