ESRI “InMerge” İnnovasiya Sammitində təmsil edilib
InMerge İnnovasiya Sammiti çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasında innovasiya və startap ekosisteminin inkişafı üçün əməkdaşlıq ilə bağlı Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
30 noyabr – 1 dekabr 2023-cü il tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində “InMerge” İnnovasiya Sammiti keçirilib.
Sammitin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, Türkiyənin “Trendyol Group” şirkətinin direktoru Erdem İnan, eləcə də “Apple” şirkətinin qurucularından olan Stiv Voznyak çıxış ediblər.
Sammitdə İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Arzu Hüseynova, Rəqəmsallaşma, innovasiya və sahibkarlıq siyasətinin təhlili şöbəsinin böyül elmi işçisi Emin Əmrahov, həmin şöbənin kiçik elmi işçisi Kərim Hacıyev, Maliyyə, təminat və sənədlərlə iş şöbəsinin mütəxəssisləri Aydan Axundova, İzzət Salmanova, Ənvər Hacıyev, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçiləri Gülnar Əliyeva, Həbibə Cabbarova və referent Elvina Xanışova təmsil ediblər.
InMerge İnnovasiya Sammiti çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, SOCAR və “Paşa Holdinq” arasında “Azərbaycan Respublikasında innovasiya və startap ekosisteminin inkişafı üçün əməkdaşlıq ilə bağlı Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Qeyd edək ki, sözügedən sammit artıq üçüncü ildir ki ölkəmizdə keçirilir. Sammitin məqsədi dünyanın aparıcı texnologiya şirkətlərini, startapları və innovatorları bir araya gətirmək və innovasiya texnologiyaları sahəsinin ölkəmizdəki inkişafına təkan verməkdir.

From 30th November to 1st December 2023 the “InMerge” Innovation Summit took place at Baku Congress Centre,
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Head of the Department of Economic Issues and Innovative Economic Policy of the Presidential Administration, Shahmar Movsumov, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev, Minister of Digital Development and Transport, Rashad Nabiyev, Director of Turkish “Trendyol Group” of companies, Erdem Inan, as well as one of the founders of “Apple” Steve Wozniak delivered opening remarks.
Economic Scientific Research Institute (The ESRI) was represented at the summit by first deputy chair of the board, Arzu Huseynova, senior research fellow of the Department for the Analysis of Digitalization, Innovation and Entrepreneurship Policy, Emin Amrahov, junior research fellow of the same department, Karim Hajiyev, specialists of Finance, Supplies and Work with Documentation Department, Aydan Akhundova, Izzat Salmanova and Anvar Hajiyev, junior research fellows of the Department for the Analysis of Economic Development Policy Gulnar Aliyeva and Habiba Jafarova and administrative assistant Elvina Khanishova.
On the sidelines of the InMerge Innovation Summit, a memorandum of understanding on cooperation for the development of innovation and start-up ecosystem in the Republic of Azerbaijan was signed by the Centre for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy (4SIM), Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport, SOCAR and “Pasha Holding”.
It should be noted that the above-mentioned summit has been held in our country for the third time. The goal of the summit is to bring together the leading global technology companies, start-ups and innovators and stimulate the development in the field of innovation technologies in our country.