Baş redaktorluğu ESRI-də olan İƏT-in “İqtisadiyyat” jurnalının 8-ci sayı Bakıda nəşr edilib
Baş redaktorluğu ESRI-də olan İƏT-in “İqtisadiyyat” jurnalının növbəti sayında Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Özbəkistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiyə, Türkmənistan və Ukraynadan olan müəlliflərin məqalələri yer alıb.
Baş redaktorluğu İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunda (ESRI) olan İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) “İqtisadiyyat” jurnalının yeni – 8-ci sayı Bakıda nəşr edilib.
Jurnalda Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Özbəkistan, Pakistan, Tajikistan, Türkiyə, Türkmənistan və Ukraynadan  olan müəlliflərin 15 məqaləsi təqdim edilib. Həmçinin jurnalın bu sayına İƏT Baş katibi Xusrav Noziri də öz məqaləsi ilə töhfə verib.
Bu il Azərbaycanın İƏT-ə sədrlik etməsindən irəli gələrək iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov jurnalın bu sayına ön söz yazıb.
Jurnalın bu sayında məqalələr sosial-iqtisadi inkişafın analitik icmalı və tendensiyaları, regional inteqrasiya, İƏT ölkələrinin iqtisadi potensialı və fəaliyyəti, qlobal iqtisadi çağırışlar və onların regiona təsiri, iqtisadi əməkdaşlıq, idxal-ixrac, infrastruktur, rəqəmsallaşma kimi geniş mövzuları əhatə edib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq elmi və praktiki mühitdə daha da tanıdılması üçün jurnalın 8-ci sayının IMRaD (introduction - giriş, methods - metod, results - nəticələr və discussion - müzakirə) standartına uyğunlaşdırılması üzrə ESRI tərəfindən bir sıra işlər görülüb. Bundan əlavə, məqalələrin təqdimat şərtləri müəyyən edilib, onların tərtibatına dair tələblər və müəlliflər üçün qaydalar hazırlanıb, kənar rəyçilər bazası formalaşdırılıb. Həmçinin sözügedən jurnalın beynəlxalq standartlara cavab verməsi və etibaralılığının artırılması məqsədilə ISSN alınıb.

В Баку опубликован восьмой выпуск журнала «Экономика» ОЭС, главным редактором которого является ESRI
В очередном выпуске журнала «Экономика» ОЭС, главным редактором которого является ESRI, опубликованы статьи авторов из Азербайджана, Ирана, Казахстана, Узбекистана, Пакистана, Таджикистана, Турции, Туркменистана и Украины.
В Баку опубликован восьмой выпуск журнала «Экономика» Организации Экономического Сотрудничества (ОЭС), главным редактором которого является Экономический научный исследовательский институт (ESRI).
В журнале представлены 15 статей авторов из Азербайджана, Ирана, Казахстана, Узбекистана, Пакистана, Таджикистана, Турции, Туркменистана и Украины. В число статей вошла также статья генерального секретаря ОЭС Хусрава Нозири.
В этом году в связи с председательством Азербайджанской Республики в ОЭС в восьмом выпуске также опубликовано предисловие, написанное к журналу министром экономики Микаилом Джаббаровым.
Статьи данного номера журнала охватили широкий спектр тем, таких как аналитический обзор и тенденции социально-экономического развития, региональная интеграция, экономический потенциал и деятельность стран ОЭС, глобальные экономические вызовы и их влияние на регион.
Следует отметить, что ESRI проделал ряд работ по адаптации 8-го номера журнала к стандарту IMRaD (introduction - введение, methods - методы, results - результаты и discussion - обсуждение) для дальнейшего признания в международной среде. Так, определены условия подачи статей, подготовлены требования к их оформлению и правила для авторов, сформирована база внешних рецензентов. А также в целях соответствия международным стандартам и повышения надежности журнала был приобретен ISSN.