Baş redaktorluğu ESRI-də olan İƏT-in “İqtisadiyyat” jurnalının 8-ci sayı Bakıda nəşr edilib
Baş redaktorluğu ESRI-də olan İƏT-in “İqtisadiyyat” jurnalının növbəti sayında Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Özbəkistan, Pakistan, Tacikistan, Türkiyə, Türkmənistan və Ukraynadan olan müəlliflərin məqalələri yer alıb.
Baş redaktorluğu İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunda (ESRI) olan İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) “İqtisadiyyat” jurnalının yeni – 8-ci sayı Bakıda nəşr edilib.
Jurnalda Azərbaycan, İran, Qazaxıstan, Özbəkistan, Pakistan, Tajikistan, Türkiyə, Türkmənistan və Ukraynadan  olan müəlliflərin 15 məqaləsi təqdim edilib. Həmçinin jurnalın bu sayına İƏT Baş katibi Xusrav Noziri də öz məqaləsi ilə töhfə verib.
Bu il Azərbaycanın İƏT-ə sədrlik etməsindən irəli gələrək iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov jurnalın bu sayına ön söz yazıb.
Jurnalın bu sayında məqalələr sosial-iqtisadi inkişafın analitik icmalı və tendensiyaları, regional inteqrasiya, İƏT ölkələrinin iqtisadi potensialı və fəaliyyəti, qlobal iqtisadi çağırışlar və onların regiona təsiri, iqtisadi əməkdaşlıq, idxal-ixrac, infrastruktur, rəqəmsallaşma kimi geniş mövzuları əhatə edib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq elmi və praktiki mühitdə daha da tanıdılması üçün jurnalın 8-ci sayının IMRaD (introduction - giriş, methods - metod, results - nəticələr və discussion - müzakirə) standartına uyğunlaşdırılması üzrə ESRI tərəfindən bir sıra işlər görülüb. Bundan əlavə, məqalələrin təqdimat şərtləri müəyyən edilib, onların tərtibatına dair tələblər və müəlliflər üçün qaydalar hazırlanıb, kənar rəyçilər bazası formalaşdırılıb. Həmçinin sözügedən jurnalın beynəlxalq standartlara cavab verməsi və etibaralılığının artırılması məqsədilə ISSN alınıb.

The eighth issue of the Economic Cooperation Organization (ECO) Economic Journal was published in Baku, the editor-in-chief of which is the Economic Scientific Research Institute (ESRI).
The journal features 15 articles by authors from Azerbaijan, Iran, Kazakhstan, Uzbekistan, Pakistan, Tajikistan, Turkey, Turkmenistan and Ukraine. ECO Secretary General Khusrav Nozir also contributed to this issue of the journal with his article.
In connection with Azerbaijan's chairmanship of the ECO this year, Minister of Economy Mikayil Jabbarov wrote the foreword to this issue of the journal.
The articles in this issue of the journal covered a wide range of topics, such as analytical review and trends in socio-economic development, regional integration, economic potential and activities of ECO countries, global economic challenges and their impact on the region, economic cooperation, import-export, infrastructure, digitalization.
It should be noted that for further recognition in the international scientific and practical environment, ESRI has taken several measures to adapt the 8th issue of the journal to the IMRaD standard (introduction, methods, results and discussion). In addition, deadlines for submitting articles were determined, requirements for their design and rules for authors were prepared, and a database of external reviewers was created. Furthermore, to comply with international standards and increase the reliability of the journal, an ISSN was acquired.