ESRI əməkdaşları Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin nümayəndələri ilə görüşüblər
Görüşdə ESRI əməkdaşları İnstitutun tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr və beynəlxalq əməkdaşlıqlar barədə ətraflı məlumat veriblər.
26 dekabr 2023-cü il tarixində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) əməkdaşları “Türk iqtisadiyyatlarında rəqəmsal ticarət və investisiya potensialının açılması” mövzusunda ESRI-nin də Azərbaycanla bağlı bir fəslinə töhfə vermiş olduğu kitabın təqdimatında iştirak etmək məqsədilə Türkiyənin Ankara şəhərində olarkən Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin (SAM) nümayəndələri ilə görüşüblər.
Öz növbəsində SAM-ın əməkdaşları təmsil etdikləri qurumun 1995-ci ilin may ayından həm beyin mərkəzi, həm də tədqiqat mərkəzi kimi fəaliyyət göstərdiyini qeyd ediblər. Eyni zamanda SAM-ın həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş məlumat veriblər.
Sonda tərəflər gələcəkdə əməkdaşlıq edilməsi mümkün olan istiqamətlər və bununla əlaqədar Anlaşma Memorandumunun imzalanması ətrafında da fikir mübadiləsi aparıblar.

Representatives of the ESRI met with representatives of the Center for Strategic Research of the Ministry of Foreign Affairs of Türkiye
At the meeting, ESRI employees gave comprehensive information about the Institute's history, directions of activity, implemented projects and international cooperation.
On December 26, 2023, staff of the Economic Scientific Research Institute (ESRI) met with representatives of the Center for Strategic Research (SAM) of the Ministry of Foreign Affairs of Türkiye during the visit in Ankara, Türkiye, to participate in the presentation of the book "Report on Turkic Economies: Digital Trade and Investment 2023", in which ESRI also contributed a chapter on Azerbaijan.
In turn, SAM representatives noted that the institution they represent has been operating both as a think tank and a research center since May 1995. At the same time, they gave extensive information about the projects implemented by SAM.
At the end the parties exchanged views on the possible partnership directions and singing the Memorandum of Understanding in this regard.