25 dekabr 2023-cü il tarixində Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində Türk Akademiyası və Türk Dövlətləri Təşkilatı Katibliyinin təşkilatçılığı ilə “Türk iqtisadiyyatlarında rəqəmsal ticarət və investisiya potensialının açılması” mövzusunda vörkşop keçirilib.
Vörkşopun məqsədi türk dövlətlərinin iqtisadiyyatında rəqəmsal ticarət imkanlarını, eləcə də investisiya qoyuluşu ilə bağlı imkanları və qarşıya çıxan çətinlikləri müzakirə etmək olub və əsas diqqət iqtisadi inkişaf, ticarət əlaqələri və rəqəmsal investisiya perspektivlərinin artırılması üçün rəqəmsal texnologiyalardan istifadəyə yönəldilib.
Vörkşopda açılış nitqi ilə Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev çıxış edib.
Daha sonra çıxış etmiş Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev və Türkiyə Respublikasının ticarət nazirinin müavini Mustafa Tuzcu türk dövlətləri arasında rəqəmsal ticarət, rəqəmsal investisiya sahələrində əməkdaşlığın önəmini vurğulayıblar.
Sözügedən vörkşopda ESRI nümayəndələri də geniş heyətlə təmsil olunublar. Vörkşop çərçivəsində ESRI əməkdaşları Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev, Qazaxıstan Respublikası Milli İqtisadiyyat Nazirliyinin İqtisadi Tədqiqat İnstitutunun (ERI) İdarə Heyətinin sədri Ruslan Sultanov və Türkiyənin Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin sənaye və texnologiya üzrə eksperti Mustafa Demir ilə görüşüblər.
Vörkşopda əsas mövzu istiqamətində Azərbaycanla bağlı fəslini ESRI-nin Yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin elmi işçisi Vüqar Abbasov və Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin elmi işçisi Əfraim Məmmədovun yazmış olduğu “Türk iqtisadiyyatlarının 2023 hesabatı: rəqəmsal ticarət və investisiya” adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Vörkşopda ESRI-nin Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev “Rəqəmsal Ticarət və İnvestisiya: Türk iqtisadiyyatlarından keys tədqiqatları və ən yaxşı təcrübələr” adlı paneldə çıxış edib.

ESRI representatives participated in the workshop on "Unlocking the Potential of Digital Trade and Investment in Turkic Economies".
In the panel of the workshop "Digital Trade and Investment: Case Studies and Best Practices from Turkish Economies", Shukur Guliyev, the Leading Research Fellow of Quality Control and Planning Department of the ESRI, took part as a speaker..
On December 25, 2023, a workshop on "Unlocking the Potential of Digital Trade and Investment in Turkic Economies" was held in Ankara, the capital of Türkiye, organized by the Turkic Academy and the Secretariat of the Organization of Turkic States.
The purpose of the workshop was to discuss digital trade opportunities in the economy of Turkic states, as well as opportunities and challenges related to investment, and the main focus was on the use of digital technologies to increase economic development, trade relations and digital investment prospects.
the Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliyev  made an opening speech at the workshop.
Speaking later, President of the International Turkic Academy Shahin Mustafayev emphasized the importance of cooperation between Turkic states in the fields of digital trade and digital investment.
Within the framework of the workshop, ESRI representatives met with Kubanichbek Omuraliyev, Secretary General of the Organization of Turkic States, Ruslan Sultanov, Chairman of the Board of the Economic Research Institute (ERI) of the Ministry of National Economy of the Republic of Kazakhstan, and Mustafa Demir, an expert on industry and technology of the Ministry of Industry and Technology of Turkey.
The presentation of the book "Report on Turkic Economies 2023: Digital Trade and Investment" of which the chapter relatad to Azerbaijan written by Vugar Abbasov, Research Fellow of Local and International Cooperation Department of the ESRI, and Afraim Mammadov, Research Fellow of Macroeconomic Policy Analysis Department of the ESRI, was presented in the workshop.
In the workshop, Shukur Guliyev, the Leading Research Fellow of Quality Control and Planning Department of the ESRI, spoke on the panel entitled "Digital Trade and Investment: Case Studies and Best Practices from Turkic Economies".