Görüşdə ORSAM-in prezidenti v.m.i.e. İsmail Numan Telci Mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verərək qeyd edib ki, ORSAM-ın əsas məqsəd və hədəfi Orta Şərqlə bağlı məlumat qaynaqlarını genişləndirməkdən ibarətdir.
Öz növbəsində ESRI nümayəndləri də İnstitutun 60 illik tarixindən, fəaliyyət istiqamətlərindən, xüsusilə də yenidən təşkildən sonra qarşıya qoyduğu məqsəd və hədəflərdən bəhs ediblər.
Sonda bir sıra istiqamətlər üzrə birgə əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçirmək barədə razılığa gəlmiş tərəflər bununla əlaqədar olaraq Anlaşma Memorandumu imzalayıblar.

During the meeting, the acting president of the ORSAM Ismail Numan Telci delivered information on the activity of the center and noted that the main goal and objective of the ORSAM to extend the data sources on the Middle East.
The representatives of the ESRI gave information about the 60-year history of the Institute, its activities, especially the goals and objectives set after the reformation of the Institute.
In the end, the parties, who agreed to consider the possibilities of joint cooperation in a number of directions, signed a Memorandum of Understanding in this regard.