26 dekabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı Səfirliyində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında 29 sentyabr 2022-ci il tarixli müvafiq sərəncamı əsasında Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən tərtib edilmiş Tədbirlər Planı üzrə İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) elan etdiyi “İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir” adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsinin Türkiyədən olan qalibi, Türkiyənin Ankara Böhran və Siyasət Araşdırmaları Mərkəzinin (ANKASAM) əməkdaşı Doğacan Başaran ilə görüş keçirilib.
Görüşdə İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev, Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirinin protokol məsələləri üzrə müşaviri Elxan Zeynalov və iqtisadi məsələlər üzrə ikinci katib Suliddin Məmmədov iştirak ediblər.
Görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycan üçün misilsiz xidmətləri, onun Azərbaycan iqtisadiyyatına verdiyi töhfə, apardığı iqtisadi və institusional islahatlar barədə geniş müzakirələr aparılıb.
Sonda D.Başarana sözügedən müsabiqədə qalib gəlməsi ilə əlaqədar sertifikat və hədiyyələr təqdim olunub.

ESRI провела встречу в посольстве Азербайджанской Республики в Турецкой Республике
В ходе встречи были проведены широкие дискуссии о беспрецедентных заслугах общенационального лидера Азербайджанской Республики Гейдара Алиева перед Азербайджаном, его вкладе в экономику Азербайджана, а также проведенных им экономических и институциональных реформах.
26 декабря 2023 года в посольстве Азербайджанской Республики в Турецкой Республике состоялась встреча с сотрудником Анкарского центра кризисных и политических исследований (ANKASAM) Догаджан Башараном, победителем национального и международного конкурса научно-практических статей под названием «Государство с сильная экономика способна на все», объявленного Экономическим научным исследовательским институтом (ESRI) в соответствии с Планом действий, разработанным Министерством экономики Азербайджанской Республики на основании соответствующего указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 29 сентября 2022 года об объявлении 2023 года «Годом Гейдара Алиева».
На встрече присутствовали ведущий научный сотрудник отдела контроля качества и планирования ESRI Шукур Гулиев, советник по протокольным вопросам Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Турецкой Республике Эльхан Зейналов и второй секретарь по экономическим вопросам Сулиддин Мамедов.