ESRI “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirib
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış etmiş iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov Azərbaycanın dünya dövlətləri arasında layiqli mövqe tutmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin əzmi, zəhmətkeşliyi və yüksək zəkasının mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
27 noyabr 2023-cü il tarixində Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu (ESRI) tərəfindən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransın açılış mərasimində ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış etmiş iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov Azərbaycanın dünya dövlətləri arasında layiqli mövqe tutmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin əzmi, zəhmətkeşliyi və yüksək zəkasının mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Cənab Ələkbərov qeyd edib ki, Heydər Əliyevin hakimiyyətdə olduğu dövrdə iqtisadi zəmində böyük dəyişikliklərin təməlləri qoyulub.
ESRI tərəfindən həyata keçirilmiş "İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir" adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsindən də bəhs etmiş S.Ələkbərov sözügedən müsabiqənin Heydər Əliyev iqtisadi irsinin ölkə hüdudlarından kənarda öyrənilməsi baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Konfransda xüsusi qonaq qismində “Heydər Əliyev – canlı xatirələr və iqtisadi strategiya” adlı paneldə çıxış etmiş siyasi və dövlət xadimi Həsən Həsənov, Milli Məclisin deputatı Ziyad Səmədzadə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru Ədalət Muradov, Heydər Əliyev dövründə təhsil naziri olmuş Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru Misir Mərdanov və “BP”nin Xəzər bölgəsində xarici əlaqələr və kommunikasiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev barədə öz təəssüratlarını bölüşüb və Azərbaycanın onun tərəfindən əsası qoyulmuş uğurlu iqtisadi strategiyasına toxunublar.
Tədbirdə ESRI-nin İdarə Heyətinin sədri Mahir Hümbətov qonaqlara ESRI tərəfindən təsis edilmiş yeni beynəlxalq jurnal – “Strateji iqtisadi düşüncə” jurnalı (JSET) barədə məlumat verib. O qeyd edib ki, bu jurnalın ilk sayında "İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir!" adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsinə təqdim edilmiş məqalələr arasından xüsusi seçilmiş materiallar yer alıb.
Daha sonra “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində ESRI tərəfindən həyata keçirilmiş elmi və praktiki məqalə müsabiqəsinin qalibləri Məhəmməd Səmədov (Azərbaycan), Oleq Leşenyuk (Belarus), Haila Əlmekaimi (Küveyt), Ruslan Şevçenko (Moldova), Xalid Taimur Akram (Pakistan), Muhammad Zaman (Pakistan), Mehmood Ul Hassan Xan (Pakistan) və Doğacan Başarana (Türkiyə) da çıxış etmək üçün söz verilib.

27 ноября 2023 года Экономический научный исследовательский институт (ESRI) провел в Бакинском бизнес-центре международную конференцию «Гейдар Алиев и экономика Азербайджана», посвященную 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
На церемонии открытия конференции минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева.
Заместитель министра Сахиб Алекперов, выступивший со вступительной речью на конференции, подчеркнул, что решимость, трудолюбие и высокий интеллект общенационального лидера Гейдара Алиева сыграли важную роль в занятии Азербайджаном достойного положения среди мировых государств. Г-н Алиев отметил, что во время правления Гейдара Алиева были заложены основы больших экономических преобразований.
С.Алекперов также рассказал о проводимом ESRI общенациональном и международном конкурсе научно-практических статей «Государство с сильной экономикой способно на все», отметив, что данный конкурс имеет исключительное значение с точки зрения изучения экономического наследия Гейдара Алиева за пределами страны.
Выступившие в качестве почетного гостя на панели конференции на тему «Гейдар Алиев – живые воспоминания и экономическая стратегия», политический и государственный деятель Гасан Гасанов, депутат Милли Меджлиса Зияд Самедзаде, ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Адалят Мурадов, генеральный директор Института математики и механики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Мисир Марданов, который был министром образования во времена Гейдара Алиева, а также вице-президент BP по внешним связям и коммуникациям в Каспийском регионе Бахтияр Асланбейли поделились впечатлениями о гениальной личности Гейдара Алиева и коснулись заложенной им успешной экономической стратегии Азербайджана.
На мероприятии председатель совета директоров ESRI Махир Гумбатов проинформировал гостей о новом международном журнале ESRI «Стратегическое экономическое мышление» (JSET). Он отметил, что в первом номере этого журнала были представлены специально отобранные статьи, представленные на республиканском и международном конкурсе научно-практических статей "Государство с сильной экономикой способно на все!".
После этого победители конкурса научно-практических статей, проведенного ESRI в рамках «Года Гейдара Алиева», Мухаммад Самадов (Азербайджан), Олег Лешенюк (Беларусь), Хайла Алмекаими (Кувейт), Руслан Шевченко (Молдова). Халид Таймур Акрам (Пакистан), Мухаммад Заман (Пакистан), Мехмуд Уль Хасан Хан (Пакистан) и Догаджан Башаран (Турция) также получили возможность выступить с речью.