ESRI “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirib
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış etmiş iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov Azərbaycanın dünya dövlətləri arasında layiqli mövqe tutmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin əzmi, zəhmətkeşliyi və yüksək zəkasının mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
27 noyabr 2023-cü il tarixində Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu (ESRI) tərəfindən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransın açılış mərasimində ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış etmiş iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov Azərbaycanın dünya dövlətləri arasında layiqli mövqe tutmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin əzmi, zəhmətkeşliyi və yüksək zəkasının mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Cənab Ələkbərov qeyd edib ki, Heydər Əliyevin hakimiyyətdə olduğu dövrdə iqtisadi zəmində böyük dəyişikliklərin təməlləri qoyulub.
ESRI tərəfindən həyata keçirilmiş "İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir" adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsindən də bəhs etmiş S.Ələkbərov sözügedən müsabiqənin Heydər Əliyev iqtisadi irsinin ölkə hüdudlarından kənarda öyrənilməsi baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Konfransda xüsusi qonaq qismində “Heydər Əliyev – canlı xatirələr və iqtisadi strategiya” adlı paneldə çıxış etmiş siyasi və dövlət xadimi Həsən Həsənov, Milli Məclisin deputatı Ziyad Səmədzadə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru Ədalət Muradov, Heydər Əliyev dövründə təhsil naziri olmuş Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru Misir Mərdanov və “BP”nin Xəzər bölgəsində xarici əlaqələr və kommunikasiya üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev barədə öz təəssüratlarını bölüşüb və Azərbaycanın onun tərəfindən əsası qoyulmuş uğurlu iqtisadi strategiyasına toxunublar.
Tədbirdə ESRI-nin İdarə Heyətinin sədri Mahir Hümbətov qonaqlara ESRI tərəfindən təsis edilmiş yeni beynəlxalq jurnal – “Strateji iqtisadi düşüncə” jurnalı (JSET) barədə məlumat verib. O qeyd edib ki, bu jurnalın ilk sayında "İqtisadiyyatı güclü olan dövlət hər şeyə qadirdir!" adlı ümumrespublika və beynəlxalq elmi və praktiki məqalə müsabiqəsinə təqdim edilmiş məqalələr arasından xüsusi seçilmiş materiallar yer alıb.
Daha sonra “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində ESRI tərəfindən həyata keçirilmiş elmi və praktiki məqalə müsabiqəsinin qalibləri Məhəmməd Səmədov (Azərbaycan), Oleq Leşenyuk (Belarus), Haila Əlmekaimi (Küveyt), Ruslan Şevçenko (Moldova), Xalid Taimur Akram (Pakistan), Muhammad Zaman (Pakistan), Mehmood Ul Hassan Xan (Pakistan) və Doğacan Başarana (Türkiyə) da çıxış etmək üçün söz verilib.

The ESRI conducted an international conference on the topic “Heydar Aliyev and Azerbaijan’s Economy”
Delivering his opening remarks Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Sahib Alekberov underlined Heydar Aliyev’s resolve, hard work, and high intellect played an important role in securing Azerbaijan’s esteemed position among world states.
On November 27th, 2023 Economic Scientific Research Institute (The ESRI) conducted an international conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of the nationwide leader Heydar Aliyev titled “Heydar Aliyev and Azerbaijan’s Economy.”
In the introductory part, a one-minute silence was observed to pay tribute to the nationwide leader Heydar Aliyev.
Delivering his opening remarks Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Sahib Alekberov underlined Heydar Aliyev’s resolve, hard work, and high intellect played an important role in Azerbaijan’s claiming its worthy place among the world states. Mr. Alekberov noted that during Heydar Aliyev’s time in office, the foundation of great economic transformations had been laid.
Touching also on the nationwide and international scientific and practical article writing competition organized by the ESRI and titled “A state with a strong economy is capable of everything” Sahib Alekberov added that the competition mentioned above played an exceptional role in terms of study of Heydar Aliyev’s heritage beyond our borders.
Politician and statesman Hasan Hasanov, Deputy of the Milli Majlis Ziyad Samadzade, Rector of Azerbaijan State Economics University (UNEC) Adalat Muradov,  former minister of education during Heydar Aliyev’s time in office, chief director of the Institute of Mathematics and Mechanics under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Misir Mardanov and BP vice president for the Caspian Region,  Communications and External Affairs Bakhtiyar Aslanbeyli featuring as special guests in the panel session titled “ Heydar Aliyev - Live Memories and Economic Strategy” shared their impressions about the genius personality and touched on the successful economic strategy laid by him.
Speaking during the event Chairman of the Board of Directors ESRI Mahir Humbatov provided information about the new international journal established by the ESRI and titled “Journal of Strategic Economic Thought” (JSET). He noted that the first issue of this journal would feature the materials specifically selected from the submissions to the nationwide and international scientific and practical article writing competition titled “A state with a strong economy is capable of everything”.
Afterward the winners of the nationwide and international scientific and practical article writing competition conducted by the ESRI Mahammad Samadov (Azerbaijan), Oleg Leshenyuk (Belarus), Haila Almekaimi (Kuwait), Ruslan Shevchenko (Moldova), Khalid Taimur Akram (Pakistan),  Muhammad Zaman (Pakistan), Mehmood Ul Hassan Khan (Pakistan) and Dogacan Basharana (Turkiye) were given the floor.