İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) nümayəndələri ilə maliyyə xəbərləri üzrə dünyanın aparıcı agentliklərindən olan “Bloomberg LP”nin təmsilçiləri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə ESRI-ni İdarə Heyətinin sədri Mahir Hümbətov, Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin elmi işçisi Əfraim Məmmədov və Yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin elmi işçisi Vüqar Abbasov təmsil ediblər. Görüşdə ESRI nümayəndələri institutun fəaliyyəti, son dövrlərdə həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat veriblər.
“Bloomberg LP”nin təmsilçiləri – Mərkəzi və Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz ölkələri üzrə satış rəhbəri Arek Osinski, əlaqələr üzrə meneceri Bulat Yussupov və müştərilərlə iş üzrə meneceri Anna Shirshova Azərbaycanda həyata keçirməyi planlaşdırdıqları layihələrdən, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ESRI ilə əməkdaşlıq etmək istəklərindən bəhs ediblər. Təmsilçilər “yaşıl enerji"nin transmissiyası, maliyyə bazarlarının təkmilləşdirilməsi və s. istiqamətlər üzrə ESRI ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıblar.
Mahir Hümbətov qeyd edilmiş məsələlərdən əlavə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə dayanıqlı inkişaf, iqtisadi islahatlar və bir sıra digər sahələrdə də məlumatların toplanması və təhlili, birgə araşdırma, tədbir və təlim üzrə müvafiq işlərin görülə biləcəyini vurğulayıb.
Tərəflər 2024-cü ildə bir sıra ortaq layihələrin icrası üçün əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçiriblər.

Состоялась встреча представителей Экономического научного исследовательского института (ESRI) и представителей Bloomberg LP, одного из ведущих мировых агентств экономических новостей.
На встрече представители ESRI предоставили подробную информацию об истории ESRI, деятельности и проектах, реализованных за последнее время.
В свою очередь, представители Bloomberg LP - руководитель отдела продаж по Центральной и Восточной Европе, Центральной Азии и Кавказу Арек Осинский, менеджер по связям Булат Юсупов и менеджер по работе с клиентами Анна Ширшова, рассказали о проектах, которые они планируют реализовать в Азербайджане, о своем желании сотрудничать с ESRI в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29). Представители отметили, что заинтересованы в сотрудничестве с ESRI в ряде областей, таких как передача «зеленой энергии», совершенствование финансовых рынков, финансовые технологии и др.
Председатель совета директоров ESRI Махир Гумбатов подчеркнул, что помимо упомянутых вопросов, также возможно проведение работ по сбору и анализу данных, совместным исследованиям, мероприятиям и тренингу в областях устойчивого развития, экономических реформ и ряде других направлений на освобожденных от оккупации территориях.