İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) nümayəndələri ilə maliyyə xəbərləri üzrə dünyanın aparıcı agentliklərindən olan “Bloomberg LP”nin təmsilçiləri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə ESRI-ni İdarə Heyətinin sədri Mahir Hümbətov, Keyfiyyətə nəzarət və planlaşdırma şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şükür Quliyev, İqtisadi inkişaf siyasətinin təhlili şöbəsinin böyük elmi işçisi Elsevər Lətifli, Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin elmi işçisi Əfraim Məmmədov və Yerli və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin elmi işçisi Vüqar Abbasov təmsil ediblər. Görüşdə ESRI nümayəndələri institutun fəaliyyəti, son dövrlərdə həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat veriblər.
“Bloomberg LP”nin təmsilçiləri – Mərkəzi və Şərqi Avropa, Mərkəzi Asiya və Qafqaz ölkələri üzrə satış rəhbəri Arek Osinski, əlaqələr üzrə meneceri Bulat Yussupov və müştərilərlə iş üzrə meneceri Anna Shirshova Azərbaycanda həyata keçirməyi planlaşdırdıqları layihələrdən, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində ESRI ilə əməkdaşlıq etmək istəklərindən bəhs ediblər. Təmsilçilər “yaşıl enerji"nin transmissiyası, maliyyə bazarlarının təkmilləşdirilməsi və s. istiqamətlər üzrə ESRI ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıblar.
Mahir Hümbətov qeyd edilmiş məsələlərdən əlavə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə dayanıqlı inkişaf, iqtisadi islahatlar və bir sıra digər sahələrdə də məlumatların toplanması və təhlili, birgə araşdırma, tədbir və təlim üzrə müvafiq işlərin görülə biləcəyini vurğulayıb.
Tərəflər 2024-cü ildə bir sıra ortaq layihələrin icrası üçün əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçiriblər.

ESRI representatives met with regional representatives of "Bloomberg LP"
Cooperation between representatives of the Economic Scientific Research Institute under the Ministry of Economy and representatives of Bloomberg LP was discussed.
A meeting was held between representatives of the Economic Scientific Research Institute (ESRI) and representatives of Bloomberg LP, one of the world's leading economic news agencies.
At the meeting, ESRI representatives provided detailed information about ESRI's history, activities and recent projects.
In turn, regional representatives of Bloomberg LP – Manager for Central & Eastern Europe, Caucasus and Central Asia Business Arek Osinski, Relationship Manager Bulat Yusupov and Account Manager Anna Shirshova, spoke about the projects that they plan to implement in Azerbaijan, their desire to cooperate with ESRI within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29). Representatives noted that they are interested in collaborating with ESRI in a number of areas, such as green energy transfer, improving financial markets, Fintech, etc.
The Chairman of the Board of the ESRI Mahir Humbatov emphasized that in addition to the mentioned issues, it is also possible to carry out work on data collection and analysis, joint research, events and training in the areas of sustainable development, economic reforms and a number of other areas in the territories liberated from occupation.
The parties agreed to consider cooperation opportunities to implement a number of joint projects in 2024.