ESRI-də “Yaşıl iqtisadiyyat” istiqaməti üzrə tədqiqatlar uğurla davam etdirilir
2024-cü ildə Azərbaycanın dünyanın ən böyük və mühüm dövlətlərarası tədbirlərindən biri olan BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəkdir. Azərbaycan üçün böyük uğur hesab olunan bu mühüm hadisəni həm dövlətin 2030-cu il üçün müəyyən edilən “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” milli prioritetinə uyğun  fəaliyyəti, həm də ölkənin yaşıl iqtisadiyyata keçid strategiyasının məntiqi davamı kimi qiymətləndirmək olar.
Dövlətin qlobal iqlim dəyişmələrinə qarşı apardığı mübarizə, bu sahədə qarşıya qoyduğu hədəflərə nail olunması, ekoloji təmiz texnologiyaların tətbiqi və məhsul istehsalının inkişaf etdirilməsi ilə bağlı həyata keçirdiyi siyasətə öz töhfələrini vermək məqsədilə İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunda (ESRI) müxtəlif tədqiqat işləri həyata keçirilmişdir.
Belə ki, 2011-2012-ci illərdə Türk Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyinin (TIKA) dəstəyilə ESRI-də “Azərbaycanda ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi prosesində Türkiyə təcrübəsinin öyrənilməsi və qurumlararası əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi” mövzusunda tədqiqat layihəsi həyata keçirilmişdir. Tədqiqatın nəticəsində hazırlanmış olan “Gələcək nəsillər üçün ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı” yardımçı dərs vəsaiti təhsil nazirinin müvafiq əmri ilə orta məktəbərdə tədris üçün tövsiyə edilmişdir.
2012-ci ildə ölkəmizdə ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi istiqamətində Almaniya təcrübəsinin tətbiqi imkanlarının tədqiq edilməsi istiqamətində “Almaniya təcrübəsi əsasında ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişaf perspektivlərinin tədqiqi” mövzusunda tədqiqat işi yerinə yetirilmişdir.
Həmçinin 2013-cü ildə dünya təcrübəsinin öyrənilməsi əsasında ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişaf planının hazırlanması məqsədilə İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunda “Ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı inkişafının nəzəri aspektləri, prioritetlərinin tədqiqi və inkişafı məsələləri (Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonu timsalında)” mövzusunda tədqiqat işi yerinə yetirilmişdir. Tədqiqat işinin nəticəsində “Ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinə dair təkliflər layihəsi” konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişafı strategiyası və fəaliyyət planı (2014-2020)” layihəsi hazırlanmışdır. Sözügedən layihələr bu sahənin ölkəmizdə inkişafı istiqamətində zəruri dövlət siyasətinin konseptual istiqamətlərini, strateji məqsəd və hədəfləri, zəruri tənzimlənmə tədbirlərini və digər aktual məsələləri əhatə edirdi.
Həmçinin UNEC-də “yaşıl iqtisadiyyat” mövzusunda çapa hazırlanan monoqrafiyanın “Yaşıl bacarıqlar və iş yerləri” bölməsi İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunda işlənilmişdir.
Hazırda COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı olaraq ESRI tərəfindən verilmiş təkliflərə və ESRI-nin 2024-2026-cı illər üzrə təsdiq edilmiş Fəaliyyət Planının 1.2. bəndinə əsasən İnstitutda  “Yaşıl iqtisadiyyat”ın inkişaf xüsusiyyətləri, beynəlxalq təcrübə və tələblər” mövzusunda tədqiqat işinə başlanılıbdır.

In 2024, Azerbaijan will be the venue for the 29th session of the United Nations Climate Change Conference (COP29), one of the largest and most important interstate events in the world. This important event, which is considered a great success for Azerbaijan, can be seen both as an activity of the state in accordance with the national priority “Clean Environment and Green Growth of the country” defined for 2030, and as a logical continuation of the country's strategy of transition to a green economy.
Various research works are implemented at the Economic Scientific Research Institute (ESRI) with the aim of contributing to the nation's efforts to combat global climate change, achievement of its goals, application of environmentally friendly technologies and product development.
As an example, in 2011-2012 with the support of the Turkish Cooperation and Development Agency (TIKA), a research project on “Study of Turkey's experience in the development of organic agriculture in Azerbaijan and development of interagency cooperation” was implemented at the Institute. The supporting textbook “Environment Friendly Agriculture for Future Generations”, developed as a result of the study, has been recommended for teaching in secondary schools by the relevant decree of the Minister of Education.
In 2012 the research work on the theme “Study of prospects of development of ecologically clean agriculture on the grounds of German experience” aimed at studying the possibilities of application of German experience in the direction of development of ecologically clean agriculture in our country was fulfilled.
Moreover, in 2013, in order to develop a plan for the development of ecologically clean agriculture on the basis of the study of world experience, a research work was carried out in the ESRI on “Theoretical aspects, research issues and development of priorities for the development of ecologically clean agriculture (on the example of Guba-Khachmaz economic region)”. As a result of the research work, the concept of “Project Proposals for the Development of Ecologically Clean Agriculture” and the draft “Strategy and Action Plan for the Development of Ecologically Clean Agriculture in the Republic of Azerbaijan (2014-2020)” were prepared. The aforementioned projects were aligned with the conceptual directions of the necessary state policy, strategic goals and objectives, necessary regulatory measures and other topical issues in the direction of the development of this sphere in our country.
In addition, the “Green skills and jobs” chapter of the “Green Economy” monograph for publication at UNEC was worked at the Economic Scientific Research Institute.
Currently, research work has been launched at the ESRI on the topic “Features of the development of the green economy, international experience and requirements” according to Point 1.2 of the Action Plan 2024-2026.