Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu (ESRI) tərəfindən nəşr olunacaq “Azərbaycanda iqtisadi islahatların həyata keçirilməsi xüsusiyyətləri və problemləri” elmi əsərlər toplusu üçün məqalə qəbulu elan edilir.
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyini nəzərə alaraq jurnalın yeni buraxılışı “Yaşıl iqtisadiyyat” mövzusuna həsr olunur.
Məqalələr aşağıdakı istiqamələri əhatə etməlidir:
- Yaşıl enerji;
- Yaşıl texnologiyalar;
- Dayanıqlı iqtisadi inkişaf;
- Ekoloji problemlərin iqtisadi nəticələri;
- Sosial-iqtisadi bərabərsizliyin iqtisadi nəticələri.
Göndərilən məqalələrin içərisindən redaksiya heyətinin müvafiq rəyi ilə jurnalın yeni buraxılışının mövzusuna və müvafiq təlimatlara uyğun hesab edilən məqalələr dərc ediləcəkdir. Məqalələrin dərc edilməsi ödənişsizdir.
Təqdim ediləcək məqalələr 8 səhifədən az olmamalı (Arial formatı, 12 yazı ölçüsü və 1,5 sətir aralığı), Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərinin birində yazılmalıdır.
Jurnala magistr və doktorantura səviyyələri üzrə təhsil alan tələbələr, akademiklər, mütəxəssis və ekpertlər tərəfindən yazılan məqalələr məqbul hesab edilir.
Məqalələri mövzu hissəsinə “məqalə” yazmaqla office@esri.gov.az elektron ünvanına göndərməyiniz xahiş olunur.
Məqalə qəbulu üçün son tarix: 1 sentyabr 2024-cü il.
MÜƏLLİFLƏR ÜÇÜN TƏLİMATLAR
1. Format. Məqalələr Amerika Psixoloqlar Assosiasiyasının (APA) Nəşrlər üzrə Təlimatının 7-ci redaksiyasındakı qaydalara əməl edərək yazılmalıdır. Məqalələr “Microsoft Word” proqramında (21 sm x 29,7 sm), 12 ölçülü “Times New Roman” şriftindən istifadə edərək, səhifə kənarlarında 2,5 sm məsafə buraxaraq, paraqraflar sol kənar üzrə düzlənərək, səhifələr sağ yuxarı küncdə nömrələnərək və sətirlərarası məsafə üçün 1,5 boşluq buraxılaraq (cədvəl və şəkillərdə sətirlərarası məsafə bir boşluqlu ola bilər) yazılmalıdır.
Jurnala məqalələr 4 dildə- azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində qəbul edilir.
2. Birinci səhifə. Birinci səhifədə məqalənin başlığı, müəllifin adı, imeyl ünvanı, təşkilat və ölkənin adı, xülasə, açar sözləri və giriş hissəsi yer almalıdır.
3. Sərlövhə. Sərlövhə yağlı-qara və mərkəzlənmiş, 14 ölçüdə olan “Times New Roman” şriftində (baş hərflər) olmalıdır. Bir sətir buraxdıqdan sonra müəlliflərin adı, soyadı və imeyl ünvanları 12 ölçülü kursiv şriftlə yazılmalıdır. Bir əlavə sətir buraxaraq müəllifin təşkilatının adı, ünvanı (şəhər) və ölkəsi 12 ölçüdə olan kursiv şriftlə yazılmalıdır.
4. Xülasə. Xülasə 80 sözdən az – 200 sözdən çox olmamalı, sadə 10 ölçülü şriftdə yazılmalı və tədqiqat mövzusu, istifadə olunmuş araşdırma metodları və əsas nəticə və qənaətlər kimi məqalənin zəruri elementlərini əhatə etməlidir. O, dəqiq, yığcam olmalı və tədqiqatın əsas məqamlarını əhatə etməlidir.
Xülasə/açar sözlər/məqalə adı 3 dildə – Azərbaycan, rus və ingilis dillərində yazılmalıdır. Məqalə türk dilində yazıldıqda, xülasə türk dilində də təqdim edilməlidir. Xülasə məqalənin əsas hissəsinin əvvəlində verilməlidir.
5. Açar sözlər. Xülasədən sonra müəllif vergüllərlə ayrılmış 6 açar sözün siyahısını təqdim etməlidir. Bu açar sözləri məqalədə istifadə edilən ən vacib mövzuları, üsulları və/və ya çərçivələri göstərməlidir. Açar sözləri sadə 10 ölçülü şriftlə yazılmalıdır.
6. Məzmun: Məqalənin əsas hissəsi APA formatına uyğun olaraq 12 ölçülü şriftlə yazılmalıdır və əsas hissəsinin həcmi 5 səhifədən az olmamalıdır. Həmçinin əsas hissədə “Giriş” və “Nəticə” hissələri fərqləndirilməli və bu hissələr nömrələnməməlidir.
7. Başlıqlar. Başlıqlar sol kənar üzrə düzlənmiş ərəb rəqəmləri ilə nömrələnməli və 12 ölçülü qalın şriftdən istifadə edilərək yazılmalıdır. Bölmələr arasında və başlıqla əsas mətn arasında bir tam sətir boşluğu buraxılmalıdır. Bölmələr daxilində paraqrafda 5 simvol abzas buraxılmalıdır.
8. Alt-başlıqlar. Alt-başlıqlar (əgər varsa) sol kənar üzrə düzlənməli, 12 ölçülü qalın şriftdə yazılaraq ərəb rəqəmləri ilə nömrələnməlidir (birinci rəqəm onun hansı bölməyə məxsus olduğunu, sonrakı isə sıra sayını bildirir (məsələn: 2.1 və ya 2.1.1).
9. Tənliklər. Bütün tənliklər aydın təyin edilməli və məqalənin əvvəlindən ardıcıl olaraq nömrələnməlidir. Onlar sadə qaydada nömrələnməlidir. (1), (2), (3) və sairə. Tənliklər səhifədə mərkəzlənməli və ərəb rəqəmləri ilə qeyd edilərək sağ kənar üzrə düzlənməli, mötərizədə olmalı və yalnız mətndəki rəqəmlərə istinad etməlidir.
10. Cədvəl və Şəkillər. Cədvəl və şəkillər məqalənin əvvəlindən ardıcıl olaraq ərəb rəqəmləri ilə nömrələnməlidir. Rəqəmlər cədvəl/şəkillərin mətndəki mövqeyinə adekvat olaraq verilir, qalın şriftdə və sol kənar üzrə mərkəzlənmiş olur. Bütün cədvəl/şəkillərin başlığı olmalıdır. Başlıq 12 ölçülü “Times New Roman” şrifti ilə yazılaraq sol kənar üzrə düzlənməli (cədvəl/şəklin üzərindən) və cədvəl/şəkil nömrəsinin aşağısında onun baş hərfləri kursivlə yazılmalıdır və başlıqla rəqəm arasında boş sətir buraxılmalıdır.
Bütün cədvəl və şəkillərə mətndə istinad edilməlidir. Cədvəl və şəkillərə istinad edildikdən sonra onlar müvafiq olan birinci yerə daxil edilməlidir. “PNG” və “JPEG” formatları şəkillər üçün münasib sayılır.
Məqalədə istifadə edilmiş şəkillərin/cədvəllərin müvafiq proqramdan/proqram təminatından istifadə edilərək çıxarılmış orjinalları məqalə ilə birlikdə təqdim edilməlidir.
11. İstinadlar. Mətndaxili sitatlar və istinadlar siyahısı üçün APA formatı istifadə edilməlidir.
12. Mətndaxili sitatlar. Mətndaxili sitatlar mötərizədə verilməli, müəllifin və nəşrin dərc edildiyi il göstərilməlidir.
Misallar:
- bir müəllifin işi – (Nielsen, 2017);
- iki müəllifin işi – (Sadigzade & Nasibov, 2022);
- üç və ya daha çox müəllifin işi – (Huseynova və b., 2019);
- eyni müəllfin eyni ildə yazdığı iki və ya daha çox işi – (Berndt 1981a; Berndt 1981b);
- müəllif qismində təşkilat (Qida və Dərman Administrasiyası [FDA], 2019);
- sitatlar üçün – (Yanmaz, 2018, s. 12).
13. Ədəbiyyat siyahısı. Məqalədə qeyd edilmiş hər bir mənbə ədəbiyyat siyahısında olmalıdır. Ədəbiyyat siyahısında birinci istinaddan sonra gələn bütün sətirlər üçün sol kənardan 1,27 sm ölçüdə abzas buraxılmalıdır. İstinadlar əlifba sırası üzrə olmalı və APA 7-ci redaksiyanın formatına uyğun gəlməlidir.
14. Müəllif göstərilməklə Creative Commons Lisenziyası: Müəlliflər məqalənin müəllif göstərilməklə Creative Commons 4.0 Lisenziyasının şərtlərinə müvafiq olaraq nəşr edilə bildiyini təsdiq edirlər.

Объявлен прием статей сборник научных трудов «Особенности и проблемы реализации экономических реформ в Азербайджане» Экономического научно-исследовательского института (ESRI) при Министерстве экономики Азербайджанской Республики.
Учитывая, что 2024 год в Азербайджанской Республике объявлен «Годом солидарности во имя зеленого мира» и в нашей стране пройдет 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), новый номер журнала посвящен теме «Зеленая экономика».
Статьи должны охватывать следующие темы:
- Зеленая энергия;
- Зеленые технологии;
- Устойчивое экономическое развитие;
- Экономические последствия экологических проблем;
- Социально-экономическое неравенство
Среди представленных статей будут опубликованы те, которые будут сочтены подходящими для темы нового номера журнала, и соответствующие рекомендации с соответствующим заключением редакционной коллегии. Плата за публикацию статей не взимается.
Представленные статьи должны быть объемом не менее 8 страниц (формат Arial, размер шрифта 12, межстрочный интервал 1,5), написаны на азербайджанском, турецком, русском или английском языках.
Пожалуйста, присылайте статьи на адрес office@esri.gov.az с пометкой «статья» в теме письма..
Крайний срок подачи статей: 1 сентябрь 2024 года
РУКОВОДСТВО ДЛЯ АВТОРОВ
1. Формат. Статьи должны быть написаны в соответствии с рекомендациями 7-го издания Руководства по публикации Американской психологической ассоциации. Статьи должны быть представлены в формате Microsoft Word (21 см х 29,7 см), шрифтом Times New Roman размером 12, с полями 2,5 см по обе стороны, абзацами с выравниванием по левому полю, нумерацией страниц в правом верхнем углу, межстрочный интервал должен составлять 1,5 пробел (в таблицах и рисунках межстрочный интервал может составлять один пробел).
Статьи принимаются на 4 языках – азербайджанском, английском, русском и турецком.
2. Первая страница. Первая страница должна содержать название статьи, имя автора, адрес электронной почты, название организации и страны, аннотацию, ключевые слова и введение вашей статьи.
3. Заголовок. Заголовок должен быть выделен жирным шрифтом и по центру, шрифтом Times New Roman размером 14 (заглавными буквами). Имена, фамилии и адреса электронной почты авторов должны быть напечатаны на следующей строке курсивом размером 12 пт. После дальнейшего пропуска строки название, адрес (город) и страна организации автора должны быть написаны курсивом размером 12 пт.
4. Аннотация. Аннотация должно быть не менее 80 слов – не более 200 слов, напечатана обычным шрифтом размером 10 пт и должна охватывать основные элементы статьи, такие как тема исследования, использованные методы, основные результаты и выводы. Она должна быть ясным, кратким и охватывать основные моменты исследования.
Аннотация/ключевые слова/название статьи должны быть напечатаны на 3-х языках – азербайджанский, русский и английский. Если статья напечатана на турецком языке, аннотация/ключевые слова/название статьи должны быть представлена также на турецком языке. Аннотация должна быть предоставлена в начале статьи.
5. Ключевые слова. После аннотации автор должен предоставить список из 6 ключевых слов, разделенных запятыми. Эти ключевые слова должны указывать на наиболее важные темы, методы и/или платформы, используемые в статье. Ключевые слова должны быть написаны простым шрифтом размером 10 пунктов.
6. Содержание: Основная часть статьи должна быть написана шрифтом размером 12 пт в стиле APA и занимать не менее 5 страниц. Кроме того, в основной части также должно быть различие между разделами «Введение» и «Заключение», и они не должны нумероваться.
7. Заголовки. Заголовки должны быть пронумерованы арабскими цифрами, жирным шрифтом, с выравниванием по левому краю и размером шрифта 12 пт. Между разделами, заголовками и основным текстом должна оставаться одна полная строка. Абзацы внутри разделов должны иметь отступ в 5 символов.
8. Подзаголовки. Подзаголовки (при их наличии) должны быть выделены жирным шрифтом, выровнены по левому краю, написаны шрифтом 12 размера и пронумерованы арабскими цифрами (сначала указывается раздел, к которому он относится, затем порядковый номер) (например: 2.1 или 2.1.1).
9. Уравнения. Все уравнения с начала статьи должны быть четко определены и пронумерованы последовательно. Их следует пронумеровать в простом порядке: (1), (2), (3) и так далее. Уравнения должны располагаться по центру страницы, записываться арабскими цифрами, с выравниванием по правому краю, в круглых скобках и соответствовать только к цифрам в тексте.
10. Таблицы и Рисунки. Таблицы и рисунки должны быть пронумерованы арабскими цифрами последовательно от начала статьи. Номера присваиваются в зависимости от порядка расположения таблиц/рисунков в тексте, выделяются жирным шрифтом и выравниваются по левому краю. Все таблицы/рисунки должны иметь заголовок. Заголовок должен быть напечатан шрифтом «Times New Roman» размером 12, с выравниванием по левому краю (над таблицей/рисунком), а его инициалы должны быть выделены курсивом под номером таблицы/рисунка, оставляя пустую строку между заголовком и рисунком.
На все таблицы и рисунки должны быть ссылки в тексте. Таблицы и рисунки следует размещать в первом подходящем месте после ссылки. Форматы PNG и JPEG считаются подходящими для рисунков.
Убедительно просим вас предоставить оригинальные рисунки и таблицы, извлеченные с помощью программ /программного обеспечения, использованного для создания таблицы/рисунка.
11. Ссылки. Для внутритекстовых ссылок и списка литературы следует использовать формат APA.
12. Внутритекстовые ссылки. Внутритекстовые ссылки должны быть предоставлены в круглых скобках с указанием автора и года публикации.
Примеры:
- работа одного автора – (Nielsen, 2017);
- работа двух авторов – (Садыхзаде и Насибов, 2022);
- работы трех и более авторов – (Гусейнова и др., 2019);
- две или более работы, написанные одним автором в течении года – (Berndt 1981a; Berndt 1981b);
- организация в лице автора (Управление по контролю за продуктами и лекарствами [FDA], 2019);
- для цитат – (Yanmaz, 2018, стр. 12).
13. Список литературы. Каждый источник, использованный в статье, должен быть указан в списке литературы. Все строки, следующие за первой ссылкой в списке литературы должны иметь отступ 1,27 см от левого поля. Ссылки должны быть расположены в алфавитном порядке и соответствовать стилю 7-го издания APA.
Лицензия Creative Commons с указанием автора: Авторы подтверждают, что статья может быть опубликована на условиях лицензии Creative Commons Attribution 4.0.