Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu (ESRI) tərəfindən nəşr olunacaq “Azərbaycanda iqtisadi islahatların həyata keçirilməsi xüsusiyyətləri və problemləri” elmi əsərlər toplusu üçün məqalə qəbulu elan edilir.
Azərbaycan Respublikasında 2024-cü il “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyini nəzərə alaraq jurnalın yeni buraxılışı “Yaşıl iqtisadiyyat” mövzusuna həsr olunur.
Məqalələr aşağıdakı istiqamələri əhatə etməlidir:
- Yaşıl enerji;
- Yaşıl texnologiyalar;
- Dayanıqlı iqtisadi inkişaf;
- Ekoloji problemlərin iqtisadi nəticələri;
- Sosial-iqtisadi bərabərsizliyin iqtisadi nəticələri.
Göndərilən məqalələrin içərisindən redaksiya heyətinin müvafiq rəyi ilə jurnalın yeni buraxılışının mövzusuna və müvafiq təlimatlara uyğun hesab edilən məqalələr dərc ediləcəkdir. Məqalələrin dərc edilməsi ödənişsizdir.
Təqdim ediləcək məqalələr 8 səhifədən az olmamalı (Arial formatı, 12 yazı ölçüsü və 1,5 sətir aralığı), Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərinin birində yazılmalıdır.
Jurnala magistr və doktorantura səviyyələri üzrə təhsil alan tələbələr, akademiklər, mütəxəssis və ekpertlər tərəfindən yazılan məqalələr məqbul hesab edilir.
Məqalələri mövzu hissəsinə “məqalə” yazmaqla office@esri.gov.az elektron ünvanına göndərməyiniz xahiş olunur.
Məqalə qəbulu üçün son tarix: 1 sentyabr 2024-cü il.
MÜƏLLİFLƏR ÜÇÜN TƏLİMATLAR
1. Format. Məqalələr Amerika Psixoloqlar Assosiasiyasının (APA) Nəşrlər üzrə Təlimatının 7-ci redaksiyasındakı qaydalara əməl edərək yazılmalıdır. Məqalələr “Microsoft Word” proqramında (21 sm x 29,7 sm), 12 ölçülü “Times New Roman” şriftindən istifadə edərək, səhifə kənarlarında 2,5 sm məsafə buraxaraq, paraqraflar sol kənar üzrə düzlənərək, səhifələr sağ yuxarı küncdə nömrələnərək və sətirlərarası məsafə üçün 1,5 boşluq buraxılaraq (cədvəl və şəkillərdə sətirlərarası məsafə bir boşluqlu ola bilər) yazılmalıdır.
Jurnala məqalələr 4 dildə- azərbaycan, ingilis, rus və türk dillərində qəbul edilir.
2. Birinci səhifə. Birinci səhifədə məqalənin başlığı, müəllifin adı, imeyl ünvanı, təşkilat və ölkənin adı, xülasə, açar sözləri və giriş hissəsi yer almalıdır.
3. Sərlövhə. Sərlövhə yağlı-qara və mərkəzlənmiş, 14 ölçüdə olan “Times New Roman” şriftində (baş hərflər) olmalıdır. Bir sətir buraxdıqdan sonra müəlliflərin adı, soyadı və imeyl ünvanları 12 ölçülü kursiv şriftlə yazılmalıdır. Bir əlavə sətir buraxaraq müəllifin təşkilatının adı, ünvanı (şəhər) və ölkəsi 12 ölçüdə olan kursiv şriftlə yazılmalıdır.
4. Xülasə. Xülasə 80 sözdən az – 200 sözdən çox olmamalı, sadə 10 ölçülü şriftdə yazılmalı və tədqiqat mövzusu, istifadə olunmuş araşdırma metodları və əsas nəticə və qənaətlər kimi məqalənin zəruri elementlərini əhatə etməlidir. O, dəqiq, yığcam olmalı və tədqiqatın əsas məqamlarını əhatə etməlidir.
Xülasə/açar sözlər/məqalə adı 3 dildə – Azərbaycan, rus və ingilis dillərində yazılmalıdır. Məqalə türk dilində yazıldıqda, xülasə türk dilində də təqdim edilməlidir. Xülasə məqalənin əsas hissəsinin əvvəlində verilməlidir.
5. Açar sözlər. Xülasədən sonra müəllif vergüllərlə ayrılmış 6 açar sözün siyahısını təqdim etməlidir. Bu açar sözləri məqalədə istifadə edilən ən vacib mövzuları, üsulları və/və ya çərçivələri göstərməlidir. Açar sözləri sadə 10 ölçülü şriftlə yazılmalıdır.
6. Məzmun: Məqalənin əsas hissəsi APA formatına uyğun olaraq 12 ölçülü şriftlə yazılmalıdır və əsas hissəsinin həcmi 5 səhifədən az olmamalıdır. Həmçinin əsas hissədə “Giriş” və “Nəticə” hissələri fərqləndirilməli və bu hissələr nömrələnməməlidir.
7. Başlıqlar. Başlıqlar sol kənar üzrə düzlənmiş ərəb rəqəmləri ilə nömrələnməli və 12 ölçülü qalın şriftdən istifadə edilərək yazılmalıdır. Bölmələr arasında və başlıqla əsas mətn arasında bir tam sətir boşluğu buraxılmalıdır. Bölmələr daxilində paraqrafda 5 simvol abzas buraxılmalıdır.
8. Alt-başlıqlar. Alt-başlıqlar (əgər varsa) sol kənar üzrə düzlənməli, 12 ölçülü qalın şriftdə yazılaraq ərəb rəqəmləri ilə nömrələnməlidir (birinci rəqəm onun hansı bölməyə məxsus olduğunu, sonrakı isə sıra sayını bildirir (məsələn: 2.1 və ya 2.1.1).
9. Tənliklər. Bütün tənliklər aydın təyin edilməli və məqalənin əvvəlindən ardıcıl olaraq nömrələnməlidir. Onlar sadə qaydada nömrələnməlidir. (1), (2), (3) və sairə. Tənliklər səhifədə mərkəzlənməli və ərəb rəqəmləri ilə qeyd edilərək sağ kənar üzrə düzlənməli, mötərizədə olmalı və yalnız mətndəki rəqəmlərə istinad etməlidir.
10. Cədvəl və Şəkillər. Cədvəl və şəkillər məqalənin əvvəlindən ardıcıl olaraq ərəb rəqəmləri ilə nömrələnməlidir. Rəqəmlər cədvəl/şəkillərin mətndəki mövqeyinə adekvat olaraq verilir, qalın şriftdə və sol kənar üzrə mərkəzlənmiş olur. Bütün cədvəl/şəkillərin başlığı olmalıdır. Başlıq 12 ölçülü “Times New Roman” şrifti ilə yazılaraq sol kənar üzrə düzlənməli (cədvəl/şəklin üzərindən) və cədvəl/şəkil nömrəsinin aşağısında onun baş hərfləri kursivlə yazılmalıdır və başlıqla rəqəm arasında boş sətir buraxılmalıdır.
Bütün cədvəl və şəkillərə mətndə istinad edilməlidir. Cədvəl və şəkillərə istinad edildikdən sonra onlar müvafiq olan birinci yerə daxil edilməlidir. “PNG” və “JPEG” formatları şəkillər üçün münasib sayılır.
Məqalədə istifadə edilmiş şəkillərin/cədvəllərin müvafiq proqramdan/proqram təminatından istifadə edilərək çıxarılmış orjinalları məqalə ilə birlikdə təqdim edilməlidir.
11. İstinadlar. Mətndaxili sitatlar və istinadlar siyahısı üçün APA formatı istifadə edilməlidir.
12. Mətndaxili sitatlar. Mətndaxili sitatlar mötərizədə verilməli, müəllifin və nəşrin dərc edildiyi il göstərilməlidir.
Misallar:
- bir müəllifin işi – (Nielsen, 2017);
- iki müəllifin işi – (Sadigzade & Nasibov, 2022);
- üç və ya daha çox müəllifin işi – (Huseynova və b., 2019);
- eyni müəllfin eyni ildə yazdığı iki və ya daha çox işi – (Berndt 1981a; Berndt 1981b);
- müəllif qismində təşkilat (Qida və Dərman Administrasiyası [FDA], 2019);
- sitatlar üçün – (Yanmaz, 2018, s. 12).
13. Ədəbiyyat siyahısı. Məqalədə qeyd edilmiş hər bir mənbə ədəbiyyat siyahısında olmalıdır. Ədəbiyyat siyahısında birinci istinaddan sonra gələn bütün sətirlər üçün sol kənardan 1,27 sm ölçüdə abzas buraxılmalıdır. İstinadlar əlifba sırası üzrə olmalı və APA 7-ci redaksiyanın formatına uyğun gəlməlidir.
14. Müəllif göstərilməklə Creative Commons Lisenziyası: Müəlliflər məqalənin müəllif göstərilməklə Creative Commons 4.0 Lisenziyasının şərtlərinə müvafiq olaraq nəşr edilə bildiyini təsdiq edirlər.

Article announcement for a collection of scientific works
Acceptance of articles for the collection of scientific works "Features and problems of implementation of economic reforms in Azerbaijan" in Economic Scientific Research Institute (ESRI) under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan has been announced.
Given that the year 2024 has been declared the “Year of Solidarity for a Green World” in the Republic of Azerbaijan and that our country will host the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), the new issue of the magazine is dedicated to the theme of “Green Economy”.
Articles should cover the following topics:
1.  Green energy;
2.  Green technologies;
3.  Sustainable economic development;
4.  Economic consequences of ecological problems;
5.  Socio-economic inequality
Among the submitted articles, the ones that will be considered suitable for the theme of the new issue of the journal and the corresponding recommendations will be published with the appropriate conclusion of the editorial board. There is no charge to publish articles.
The submitted articles should not be less than 8 pages (Arial format, font size 12 and line spacing 1.5), should be written in Azerbaijani, Turkish, Russian or English.
Please send articles to office@esri.gov.az with “article” in the subject line.
Deadline for submission of articles: September 1, 2024.
AUTHOR GUIDELINES
1. Layout. Articles must be written following the guidelines in the 7th edition of the Publication Manual of the American Psychological Association. Articles must be in Microsoft Word format (21 cm x 29.7 cm), using 12-point Times New Roman font, with 2.5 cm margins, paragraphs left-aligned, pages numbered in the upper right, and 1.5 spaced (except for tables and figures which may use single spacing).
Articles are accepted in 4 languages - Azerbaijani, English, Russian and Turkish.
2. First Page. It contains the title of the paper, the author’s name, email address, organization and country, the abstract, keywords and the introduction part of your article.
3. Title. The title should be in 14pt Times New Roman font (capital letters), bold and centered. After leaving one clear line space, the names, surnames and emails of the authors should be indicated in italics font size 12pt. After further omitting a line, the name, address (city) and country of the author’s organization must be written in italics font size 12pt.
4. Abstract. The abstract must not be shorter than 80 words, not more than 200 words, written in simple font size 10pt, and must cover the essential elements of the article such as the research topic, the methods used, and the main results and conclusions. It must be accurate, concise, and encompass the key points of the study.
Abstracts/keywords/titles should be written in three languages: Azerbaijani, English and Russian. In case if the article is written in Turkish language, abstract should be presented in Turkish language too. An abstract should be given at the beginning of the article.
5. Keywords. After the abstract, the author should provide a list of up to 6 keywords, separated by commas, that indicate the most important topics, methods and/or frameworks used in the article. Keywords must be written in a simple font size of 10pt.
6. Content. The main body of the article should be written in font size of 12pt following APA style and should not be less than 5 pages. There should also be a distinction between the "Introduction" and the "Conclusion" parts in the main body and they should not be numbered.
7. Headings. Headings should be numbered with Arabic numerals, bold, left-aligned, and set in 12pt font size. There should be one complete line space between the sections and between the title and the main text. Paragraphs within the section should be indented 5-character spaces.
8. Subheadings. The subheadings (if any) should be bold, left-aligned, set in 12pt font size, and numbered with Arabic numerals (first indicating the section to which it belongs, then the sequence number) (for example: 2.1 or 2.1.1).
9. Equations. All equations must be clearly set and numbered consecutively from the beginning of the paper. They should be numbered simply (1), (2), (3), etc. Equations are centered on the page and labeled with Arabic numerals, right-aligned, in parentheses, and referred to only by those numbers in the text.
10. Tables and Figures. Tables and figures should be numbered with Arabic numerals consecutively from the beginning of the paper. Numbers are assigned based on the order in which tables/figures appear in the text and are bolded and left-aligned. All tables/figures must have a title, which should be written in 12-point Times New Roman font, left-aligned (over the table/figure), in italicized title case below the table/figure number, with a blank line between the number and the title.
All the tables and figures must be referred to in the text. The tables and figures should be inserted in the first appropriate place after being referred to. PNG and JPEG formats are considered suitable for figures.
We kindly request you to provide the original figures and tables that were extracted from the program/software used for its creation.
11. References. The APA style should be used for in-text citations and the reference list.
12. In-text Citations. In-text citations must be given in parentheses, indicating the author and the year of the publication.
Examples:
• A work by one author – (Nielsen, 2017)
• A work by two authors – (Sadigzade & Nasibov, 2022)
• A work by three or more authors – (Huseynova et al., 2019)
• Two or more works by the same author in the same year – (Berndt 1981a; Berndt 1981b)
• Organization as an author – (Food and Drug Administration [FDA], 2019)
• For quotations – (Yanmaz, 2018, p. 12)
13. Reference List. Each source cited in the article must appear in the reference list. All lines after the first line of each entry in your reference list should be indented 1.27 cm from the left margin. The references should be arranged in alphabetical order and comply with the APA 7th edition style.
Creative Commons Attribution. Authors confirm that the article may be published under the terms of the Creative Commons Attribution License 4.0.