Bu il İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (İETİ) fəaliyyətinin 60-cı ilidir.
İETİ Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 1964-cü il 2 oktyabr tarixli 685 saylı qərarı ilə Azərbaycan SSR Dövlət Plan Komitəsi yanında təşkil edilmiş Elmi Tədqiqat İqtisadiyyat İnstitutunun varisidir. Yaradıldığı dövrdən etibarən İnstitut müxtəlif şəxslərin rəhbərliyi altında statusunda və strukturunda baş verən mütəmadi dəyişikliklər əsasında təkamül edərək fəaliyyətini bu günə qədər uğurla davam etdirib.
1993-cü ildə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin ölkə rəhbərliyinə qayıtması nəticəsində dövlət müstəqilliyinin bərpası və bazar iqtisadiyyatına keçidin başlanması ilə əlaqədar elmi tədqiqat işlərinin təşkili və idarə olunması sahəsində də yenidənqurma işlərinə başlanılıb. Onun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti kimi qəbul etdiyi 1994-cü il 17 yanvar tarixli 98 saylı Fərmanı ilə Elmi Tədqiqat İnstitutunun nəzdində İqtisadi İslahatlar Mərkəzi yaradılıb.
2001-ci ildən etibarən Mərkəzin yeni yaradılan İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin (indiki İqtisadiyyat Nazirliyi) tərkibinə daxil edilməsi ilə elmi tədqiqat işləri konkret iqtisadi və idarəçilik məsələləri ilə əlaqələndirilib. 2006-cı ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə Elmi-Tədqiqat Elmi-Texniki İnformasiya və Texniki-İqtisadi Tədqiqatlar İnstitutunun da bu Iqtisadi Islahatlar Mərkəzinə birləşdirilməsi nəticəsində, Azərbaycan Respublikası İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi Tədqiqat İnstitutu yaradılıb. Son olaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 iyun 2021-ci il tarixli 1382 nömrəli Fərmanı ilə İqtisadi İslahatlar Elmi Tədqiqat İnstitutunun əsasında “İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutu” publik hüquqi şəxsi formalaşdırılıb.
60 illik dövr ərzində İnstitutun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərini iqtisadi inkişafın prioritet istiqamətlərinin və sahələrinin, əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün həll yollarının müəyyənləşdirilməsi, respublikada aqrar-sənaye kompleksinin inkişaf etdirilməsi, sosial-iqtisadi sahələr üzrə islahatların aparılması üçün strategiyaların hazırlanması və aparılan islahatların nəticələrinin təhlili, Dövlət Proqramlarından irəli gələn tədbirlərin icrası, sosial-iqtisadi sahələr üzrə mühüm elmi və texniki tədqiqatların aparılması kimi işlər təşkil edib. Həmçinin İnstitut ölkənin gələcək inkişafında əhəmiyyətli rol oyanayacaq elmi kadrların yetişdirilməsi, öz fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun sahələrdə müxtəlif ölkə, təşkilat və qurumlarla əlaqələrin qurulması, elmi-publisistik nəşrlərin buraxılması kimi işlərlə məşğul olub.
Hazırda İETİ-nin yenilənmiş strukturu və tərkibi ilə cari və gələcək fəaliyyətində Azərbaycanın 2030-cu il üçün müəyyən edilən sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlərinə əsaslanaraq rəqəmsal iqtisadiyyat, innovasiya fəaliyyəti, süni intellektin iqtisadiyyatda rolu və yaşıl iqtisadiyyat istiqamətləri üzrə elmi tədqiqat işlərinin aparılması, “Azərbaycanın 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası”ndan irəli gələn tədbirlərin icrası və doktorantura təhsili səviyyəsi üzrə ixtisaslı kadrların yetişdirilməsi istiqamətində işlər əhəmiyyət kəsb edir.
Bu il həmçinin İnstitutun faəliyyətinin 60 illiyi ilə əlaqədar beynəlxalq konfransın keçirilməsi, il sonu üçün fəaliyyətlərində fərqlənən İnstitut əməkdaşlarının təltif edilməsi və “Yubiley kitabı”nın nəşr edilməsi nəzərdə tutulur.
İnstitut tərəfindən 1965-2017-ci ildə həyata keçirilmiş elmi tədqiqat işlərinin kataloqunda qurum tərəfindən həyata keçirilən keçmiş tədqiqatlar barədə tanış ola bilərsiniz.

This year, the Economic Scientific Research Institute (ESRI) under the Ministry of Economy of Azerbaijan celebrates its 60th anniversary.
Top of Form
It is worth mentioning that the ESRI is the successor of the Scientific Research Institute of Economics, which was organized under the State Planning Committee of the Azerbaijan SSR by the Decree of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR No. 685 of October 2, 1964. Since its establishment, the Institute has successfully carried out its activities, evolving through various leaderships and undergoing regular changes in its status and structure.
In 1993, as the result of return of our national leader Heydar Aliyev to the leadership of the country, restoration works were started in the field of organization and management of scientific researches connected with restoration of state independence and beginning of transition to market economy. By Decree No. 98 of January 17, 1994, which he adopted as President of the Republic of Azerbaijan, the Center for Economic Reforms was established at the Research Institute.
As of 2001, with the inclusion of the Center into the structure of the newly created Ministry of Economic Development (now the Ministry of Economy), research work became related to specific economic and management issues. In 2006, by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, the Scientific-Research Institute of Economic Reforms of the Ministry of Economic Development of the Republic of Azerbaijan was established as a result of merging the Scientific-Research Institute of Scientific-Technical Information and Technical-Economic Research into this center. Finally, by Presidential Decree No. 1382 of June 26, 2021, a public legal entity “Economic Scientific Research Institute” was established on the basis of the Research Institute of Economic Reforms.
During the 60-year period, the main directions of the Institute's activity were the definition of priority directions and fields of economic development, solving problems of improving the living standards of the population, development of agro-industrial complex in the republic, preparation of the strategy of reforms in the socio-economic sphere and analysis of the results of reforms, implementation of initiatives from State ProgramsTop of Form
, conducting important scientific and technical research in socio-economic fields. The Institute was also engaged in training scientific personnel who played an important role in the future development of the country, establishing relations with various countries, organizations and institutions in the fields relevant to its profile, and publishing scientific and journalistic publications.
Currently, with its updated structure and personnel, ESRI's present and future activities are focused on conducting scientific research in areas such as the digital economy, innovation activities, the role of artificial intelligence in the economy, and the green economy. These efforts are based on the National Priorities for Azerbaijan’s socio-economic development by 2030. Additionally, significant attention is given to the implementation of measures derived from the "Socio-Economic Development Strategy of Azerbaijan for 2022-2026" and the training of qualified personnel at the doctoral level.
This year it is also planned to organize an international conference related to the 60th anniversary of the Institute, to award outstanding Institute employees at the end of the year and to publish the “Anniversary Book”.
To learn more about the activities of the Institute, you can explore the catalog of scientific research works carried out from 1965 to 2017. This comprehensive catalog provides detailed information about our past research projects and accomplishments over more than five decades.