12 – 14 iyun 2024-cü il tarixlərində Çinin Sincan Uyğur Muxtar Rayonunun Karamay şəhərində “Çin-Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı Rəqəmsal Texnologiyalar üzrə Beynəlxalq Simpozium” keçirilib.
Mərkəzi Asiya ölkələrinin və Çinin müxtəlif elmi tədqiqat müəssisələrinin tədqiqatçı və ekspertlərinin qatıldığı simpoziumda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) təmsil etmiş xarici-iqtisadi əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Səbinə Məmmədli “Rəqəmsal sıçrayış: dövlət siyasətləri və sosial adaptasiya” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
S. Məmmədli rəqəmsallaşma, innovasiya və sosial adaptasiyanın uğurlu nümunələrindən biri kimi “ASAN xidmət” modeli haqqında ətraflı məlumat verib. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının işğaldan azan olunan ərazilərində “ağıllı kənd” konsepsiyasının tətbiq olunması üzrə addımların atılması barədə məlumatlar təqdim edib. Eyni zamanda, rəqəmsallaşmanın sosial-iqtisadi təsirlərinin tədqiqatına olan önəmi xüsusilə vurğulayıb.
ESRI nümayəndəsi tədbir çərçivəsində digər beynəlxalq ekspertlərlə fikir mübadiləsi aparıb və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə edib.
S. Məmmədli, paralel olaraq ilk “ŞƏT Ağacı” rəqəmsal texnologiyalar təlimin açılış mərasimində Azərbaycanlı ekspert olaraq təmsil olunub.

ESRI representative gave a speech at the international symposium
Sabina Mammadli, Head of External Economic Relations at the ESRI, delivered a presentation at the “China-Shanghai Cooperation Organization International Symposium on Digital Technologies”.
"China-Shanghai Cooperation Organization International Symposium on Digital Technologies" was held in Karamay, Xinjiang Uygur Autonomous Region, China on June 12-14, 2024.
At the symposium, which was attended by researchers and experts from a variety of scientific research institutions across Central Asia and China, Sabina Mammadli, Head of the Foreign Economic Relations Department at the Economic Scientific Research Institute (the ESRI), delivered a presentation on "Digital Leap: Governmental Policies and Social Adaptation."
Sabina Mammadli provided a comprehensive overview of the "ASAN Service" model as one of the successful examples of digitalization, innovation, and social adaptation. She also shared insights on the implementation of "Smart Village" concept in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan. She emphasized the importance of research on the socio-economic impact of digitalization in her speech.
Throughout the event, the ESRI representative exchanged views with other international experts and exploring prospects for future collaboration.
Concurrently, S. Mammadli represented Azerbaijan as an expert at the opening ceremony of the first "SCO Tree" Digital Technologies Training.