12 – 14 iyun 2024-cü il tarixlərində Çinin Sincan Uyğur Muxtar Rayonunun Karamay şəhərində “Çin-Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı Rəqəmsal Texnologiyalar üzrə Beynəlxalq Simpozium” keçirilib.
Mərkəzi Asiya ölkələrinin və Çinin müxtəlif elmi tədqiqat müəssisələrinin tədqiqatçı və ekspertlərinin qatıldığı simpoziumda İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) təmsil etmiş xarici-iqtisadi əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Səbinə Məmmədli “Rəqəmsal sıçrayış: dövlət siyasətləri və sosial adaptasiya” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
S. Məmmədli rəqəmsallaşma, innovasiya və sosial adaptasiyanın uğurlu nümunələrindən biri kimi “ASAN xidmət” modeli haqqında ətraflı məlumat verib. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının işğaldan azan olunan ərazilərində “ağıllı kənd” konsepsiyasının tətbiq olunması üzrə addımların atılması barədə məlumatlar təqdim edib. Eyni zamanda, rəqəmsallaşmanın sosial-iqtisadi təsirlərinin tədqiqatına olan önəmi xüsusilə vurğulayıb.
ESRI nümayəndəsi tədbir çərçivəsində digər beynəlxalq ekspertlərlə fikir mübadiləsi aparıb və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə edib.
S. Məmmədli, paralel olaraq ilk “ŞƏT Ağacı” rəqəmsal texnologiyalar təlimin açılış mərasimində Azərbaycanlı ekspert olaraq təmsil olunub.

12-14 июня 2024 года в Карамае, Синьцзян-Уйгурский автономный район, Китай, состоялся «Международный симпозиум Китайско-Шанхайской организации сотрудничества по цифровым технологиям».
На симпозиуме, на котором приняли участие исследователи и эксперты из различных научно-исследовательских институтов Центральной Азии и Китая, Сабина Мамедли, руководитель отдела внешнеэкономических связей Экономического научно-исследовательского института (ESRI), выступила с докладом на тему «Цифровой скачок: Государственная политика и социальная адаптация».
Сабина Мамедли представила всеобъемлющий обзор модели «Сервис ASAN», одного из успешных примеров цифровизации, инноваций и социальной адаптации. Она также предоставила информацию о шагах, предпринятых для реализации концепции «умной деревни» на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики. Между тем она подчеркнула важность изучения социально-экономических последствий цифровизации.
В рамках мероприятия, представительница ESRI обменивалась мнениями с другими международными экспертами и обсудила перспективы дальнейшего сотрудничества.
На церемонии открытия первого тренинга SCO Tree по цифровым технологиям С. Мамедли была представлена как азербайджанский эксперт.