19-20 iyun 2024-cü il tarixlərində Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) Proqramı çərçivəsində Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən Türkiyənin İstanbul şəhərində CAREC Ticarət və İnvestisiyaların Asanlaşdırılması (CARTIF) Regional Vörkşopu keçirilib.
İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) Xarici-iqtisadi əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Səbinə Məmmədli Vörkşopda Azərbaycan nümayəndəliyinin tərkibində yer alıb. Hibrid formatda keçirilən Vörkşopda beynəlxalq ekspertlər və ölkə nümayəndələrinin aktiv iştirakçılığı ilə mal və xidmət ticarəti, rəqəmsal ticarət, ticarətin asanlaşdırılması kimi mövzularda bilik və təcrübə mübadiləsi aparılıb, yaxın gələcəkdə CAREC Ticarət və İnvestisiyaların Asanlaşdırılması (CARTIF) üzrə Regional Sazişin imzalanması ilə bağlı ölkə mövqeləri haqqında anlayış formalaşıb.
S.Məmmədli Azərbaycanın Azad Ticarət Sazişlərinin imzalanması ilə bağlı ölkə təcrübəsi və ümumi prosedur haqqında məlumatla çıxış edərək sazişin mətninə daxil ediləcək potensial fəsillər üzrə təkliflər irəli sürüb. Sözügedən təkliflər təşkilat komitəsi tərəfindən məqbul hesab edilib və müvafiq qeydlər götürülüb.

ESRI staff member participated in the Regional CAREC Trade and Investment Facilitation (CARTIF) Workshop
Sabina Mammadli, represented the ESRI at the workshop, put forward several proposals on the potential chapters to be incorporated into the text of the Regional Agreement of CAREC Trade and Investment Facilitation (CARTIF).
The Regional CAREC Trade and Investment Facilitation (CARTIF) workshop was organized by the Asian Development Bank within the framework of the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Program in Istanbul, Turkey, on June 19-20, 2024.
Sabina Mammadli, Head of the Foreign Economic Relations Department of the Economic Scientific Research Institute (the ESRI), was part of the Azerbaijani delegation at the workshop. During the workshop, knowledge and experience were exchanged on topics such as trade in goods and services, digital trade, trade facilitation, and about the countries' positions regarding the signing of the Regional Agreement on CAREC Trade and Investment Facilitation (CARTIF) in the near future, with the active participation of international experts who participated in a hybrid format and country representatives.
S. Mammadli provided an overview of the country's experience and the general procedure for signing Free Trade Agreements and put forward several proposals on the potential chapters to be incorporated into the Agreement's text. These proposals were deemed acceptable by the organizing committee, and detailed notes were taken accordingly.