ESRI əməkdaşları işğaldan azad edilmiş ərazilərin sosial-iqtisadi pasportlarının hazırlanması məqsədilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına işgüzar səfər ediblər
19-23 avqust tarixlərində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Arzu Hüseynova, şöbə rəhbərləri Fərhad Mikayılov və Səbinə Məmmədli, elmi işçilər Rauf Musayev, Emin Mustafayev, Nigar Əhmədli Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına işgüzar səfər ediblər.
İşgüzar səfər “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2024 – 2026-cı illərdə əhalinin məşğulluq imkanlarının artırılmasına dair Tədbirlər Planı”nın “Məskunlaşması nəzərdə tutulan yaşayış məntəqələri üzrə sosial-iqtisadi pasportların hazırlanması” bəndinin ESRI tərəfindən icrası məqsədilə həyata keçirilib.
ESRI əməkdaşları Ağdam, Xocalı, Zəngilan, Cəbrayıl, Kəlbəcər, Şuşa şəhərləri, Xocalının Malıbəyli kəndi,  Xankəndi şəhərinin Kərkicahan qəsəbəsi, Laçının Sus və Bəylik kəndlərində olub, Ağdam sanaye parkının nümayəndələri, Xocalı, Xankəndi və Şuşa xüsusi nümayəndəlikləri, eləcə də Şərqi Zəngəzur Regional Məşğulluq filialının Laçın xidmət şöbəsi ilə görüşlər keçiriblər.
Görüşlərin nəticəsində hazırlanacaq sosial-iqtisadi pasportlar üçün ən aktual və əhəmiyyətli məlumatların toplanması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, eyni zamanda aydınlaşdırılması vacib hesab edilən məsələlər müzakirə edilib.

ESRI Delegation Visited Karabakh and Eastern Zangazur Economic Regions to Compile Socio-Economic Passports for the Liberated Areas
From August 19th to 23rd, a delegation from the Economic Scientific Research Institute (ESRI), including First Deputy Chairman of the Board Arzu Huseynova, Department Heads Farhad Mikayilov and Sabina Mammadli, and research fellows Rauf Musayev, Emin Mustafayev, and Nigar Ahmadli, visited the Karabakh and Eastern Zangazur economic regions.
The visit was part of ESRI's efforts to implement the "Action Plan for Increasing Employment Opportunities in the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan for 2024-2026," specifically under the section titled "Preparation of Socio-Economic Passports for Settlements Designated for Resettlement."
During the trip, ESRI representatives visited the cities of Aghdam, Khojaly, Zangilan, Jabrayil, Kalbajar, and Shusha, as well as the village of Malibayli in Khojaly, the Karkijahan settlement in the city of Khankendi, and the villages of Sus and Beylik in Lachin. They also held meetings with representatives from the Aghdam Industrial Park, the special representatives of Khojaly, Khankendi, and Shusha, and the Lachin Service Department of the Eastern Zangazur Regional Employment Branch.
The discussions during these meetings focused on collecting the most relevant and significant data necessary for the preparation of the socio-economic passports. Additionally, key issues that required further clarification were thoroughly examined.