ESRI əməkdaşları işğaldan azad edilmiş ərazilərin sosial-iqtisadi pasportlarının hazırlanması məqsədilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına işgüzar səfər ediblər
19-23 avqust tarixlərində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Arzu Hüseynova, şöbə rəhbərləri Fərhad Mikayılov və Səbinə Məmmədli, elmi işçilər Rauf Musayev, Emin Mustafayev, Nigar Əhmədli Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarına işgüzar səfər ediblər.
İşgüzar səfər “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində 2024 – 2026-cı illərdə əhalinin məşğulluq imkanlarının artırılmasına dair Tədbirlər Planı”nın “Məskunlaşması nəzərdə tutulan yaşayış məntəqələri üzrə sosial-iqtisadi pasportların hazırlanması” bəndinin ESRI tərəfindən icrası məqsədilə həyata keçirilib.
ESRI əməkdaşları Ağdam, Xocalı, Zəngilan, Cəbrayıl, Kəlbəcər, Şuşa şəhərləri, Xocalının Malıbəyli kəndi,  Xankəndi şəhərinin Kərkicahan qəsəbəsi, Laçının Sus və Bəylik kəndlərində olub, Ağdam sanaye parkının nümayəndələri, Xocalı, Xankəndi və Şuşa xüsusi nümayəndəlikləri, eləcə də Şərqi Zəngəzur Regional Məşğulluq filialının Laçın xidmət şöbəsi ilə görüşlər keçiriblər.
Görüşlərin nəticəsində hazırlanacaq sosial-iqtisadi pasportlar üçün ən aktual və əhəmiyyətli məlumatların toplanması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, eyni zamanda aydınlaşdırılması vacib hesab edilən məsələlər müzakirə edilib.

С 19 по 23 августа первый заместитель председателя правления Экономического Научно Исследовательского Института (ESRI) Арзу Гусейнова, заведующие отделами Фархад Микаилов и Сабина Маммедли, научные сотрудники Рауф Мусаев, Эмин Мустафаев, Нигяр Ахмедли совершили рабочую поездку в Карабахский и Восточно-Зангезурский экономические районы.
Деловая поездка была осуществлена ESRI с целью исполнения пункта «Подготовка социально-экономических паспортов населенных пунктов, предназначенных для заселения» «Плана мероприятий по повышению возможностей занятости населения на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики в 2024-2026 годах».
Сотрудники ESRI посетили города Агдам, Ходжалы, Зангилан и Джебраил, Кельбаджар, Шушу, село Малыбейли Ходжалы, поселок Керкиджахан города Ханкенди, села Сус и Бейлик Лачинского района, провели встречи с представителями Агдамского промышленного парка, специальными представительствами Ходжалы, Ханкенди и Шуши, а также с Лачинским отделом службы занятости Восточно-Зангезурского регионального отделения.
По итогам встреч состоялся обмен мнениями по сбору наиболее актуальной и важной информации для подготовки социально-экономических паспортов, а также были обсуждены вопросы, которые считались важными для уточнения.