11 sentyabr tarixində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunda (ESRI) fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramına qəbul üzrə ixtisas fənlərindən imtahan keçirilib. İmtahanda ingilis dili və fəlsəfə fənni üzrə imtahanlardan uğurla keçmiş iddiaçılar iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, ökədə insan kapitalının inkişafı üçün yüksəkixtisaslı kadr hazırlığını həyata keçirmək ESRI-nin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biridir.
ESRI-də fəlsəfə doktoru hazırlığı, elmlər doktoru hazırlığı və dissertantlıq yolu ilə elmi kadrların hazırlanması üçün doktorantura proqramına qəbul 12 ixtisas (“Daxili fiskal siyasət və dövlət maliyyəsi”; “Ekonometriya; iqtisadi statistika”; “Mühasibat uçotu”; “İqtisadi fəaliyyət növləri”; “Texnoloji innovasiyalar iqtisadiyyatı”; “İqtisadi nəzəriyyə”; “Ümumi iqtisadiyyat”; “Sənayenin təşkili və dövlət siyasəti”; “Dünya iqtisadiyyatı”; “Müəssisələrin təşkili və idarə olunması”; “Sahə iqtisadiyyatı”; “Demoqrafiya”) üzrə həyata keçirilir.

11 сентября в Экономическом научно-исследовательском институте (ESRI) прошел экзамен вступления по программе подготовки доктора философии. В экзамене принимали участие претенденты, успешно сдавшие экзамены по английскому языку и философии.
Стоит отметить, что подготовка высококвалифицированных кадров для развития человеческого капитала в стране является одним из основных направлений деятельности ESRI.
Прием в докторантуру по программе подготовки научных кадров по направлениям подготовки докторов философии, докторантуры и диссертации в ESRI осуществляется по 12 специальностям («Внутренняя фискальная политика и государственные финансы»; «Эконометрика; экономическая статистика»; «Бухгалтерский учет»; «Виды экономической деятельности»; «Экономика технологических инноваций»; «Экономическая теория»; «Общая экономика»; «Организация промышленности и государственная политика»; «Организация и государственная политика»; «Мировая экономика»; «Организация и управление предприятиями»; «Отраслевая экономика»; «Демография»).