11 sentyabr tarixində İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunda (ESRI) fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramına qəbul üzrə ixtisas fənlərindən imtahan keçirilib. İmtahanda ingilis dili və fəlsəfə fənni üzrə imtahanlardan uğurla keçmiş iddiaçılar iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, ökədə insan kapitalının inkişafı üçün yüksəkixtisaslı kadr hazırlığını həyata keçirmək ESRI-nin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biridir.
ESRI-də fəlsəfə doktoru hazırlığı, elmlər doktoru hazırlığı və dissertantlıq yolu ilə elmi kadrların hazırlanması üçün doktorantura proqramına qəbul 12 ixtisas (“Daxili fiskal siyasət və dövlət maliyyəsi”; “Ekonometriya; iqtisadi statistika”; “Mühasibat uçotu”; “İqtisadi fəaliyyət növləri”; “Texnoloji innovasiyalar iqtisadiyyatı”; “İqtisadi nəzəriyyə”; “Ümumi iqtisadiyyat”; “Sənayenin təşkili və dövlət siyasəti”; “Dünya iqtisadiyyatı”; “Müəssisələrin təşkili və idarə olunması”; “Sahə iqtisadiyyatı”; “Demoqrafiya”) üzrə həyata keçirilir.

On September 11, a specialized subject examination was held for admission to the PhD program at the Economic Scientific Research Institute (ESRI). Candidates who successfully passed the English language and Philosophy exams participated in this examination.
It should be noted that one of the main activities of ESRI is to conduct the training of highly qualified personnel to develop human capital in the country.
At ESRI, admission to the doctoral program is carried out in 12 specializations (Internal Fiscal Policy and Public Financing; Econometrics; Economic Statistics; Accounting; Economy of Technological Innovations; Economic Theory; General Economics; Organization of Industry and Public Policy; World Economy; Organization and Management of Enterprises; Sectoral Economics; Demographics).