İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun nümayəndəsi regional əməkdaşlıq mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak edib
İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunun (ESRI) Xarici-iqtisadi əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Səbinə Məmmədli, 17 yanvar 2025-ci il tarixində Qazaxıstanın Almatı şəhərində Asiya İnkişaf Bankı (AİB) tərəfindən təşkil olunan “Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrinin iqtisadiyyatlarına xarici şokların sosial-iqtisadi təsirləri” mövzusuna həsr olunmuş regional konfransda iştirak edib.
Konfrans çərçivəsində 2021–2024-cü illəri əhatə edən xarici sarsıntıların Mərkəzi Asiya və Cənubi Qafqaz ölkələrinə təsiri geniş müzakirə edilib. Bu çətinliklərin beynəlxalq əmtəə qiymətləri, mal və xidmətlərin ticarəti, tranzit axınları, işçi qüvvəsi və maliyyə axınları üzərindəki təsirləri, onların ötürülmə kanalları və ölkələrin bu təsirlərə qarşı verdiyi reaksiyalarla bağlı AİB tərəfindən aparılan tədqiqatın nəticələri iştirakçılarla paylaşılıb.
S. Məmmədli konfrans çərçivəsində Qazaxıstanın KIMEP Universitetinin professoru və BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (ESCAP) nümayəndəsi ilə işgüzar müzakirələr aparıb.

Representative of the ESRI participated in an international conference on regional cooperation
The Head of the Foreign Economic Relations Department of the Economic Scientific Research Institute (ESRI), Sabina Mammadli, participated in the regional conference titled "Socioeconomic Impact of External Shocks on the Economies of the Caucasus and Central" organized by the Asian Development Bank (ADB) on January 17, 2025, in Almaty, Kazakhstan.
During the conference, the impact of external shocks from 2021–2024 on the countries of Central Asia and the South Caucasus was extensively discussed. Topics included the effects of these shocks on international commodity prices, trade in goods and services, transit flows, labor markets, and financial flows, as well as their transmission channels and the responses of the affected countries. The findings of an ADB study on these issues were shared with the participants.
S. Mammadli also engaged in productive discussions with a professor from Kazakhstan's KIMEP University and a representative of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) during the conference, exploring avenues for future collaboration and fostering professional connections.