Epidemiyaların əvvəlcədən və qısa müddətdə təsbiti dövrün cəmiyyət qarşısında qoyduğu zəruri tələbdir.
2 iyun 2023-cü il tarixində Xəzər Universitetində “Vahid sağlamlıq” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Konfransda ölkəmizin bir sıra ali təhsil ocaqları, beynəlxalq universitetlər və digər qurum və təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Asəm Məmmədov təmsil edib.
Konfransı giriş sözü ilə açmış universitetin rektoru İradə Xəlilova son illər sağlamlıq və səhiyyə sahəsində qlobal müstəvidə cərəyan edən hadisələrdən, potensial təhlükələrdən söhbət açıb. İ. Xəlilova epidemiyaların əvvəlcədən və qısa müddətdə təsbiti və onlara qarşı effektiv, uğurlu mübarizənin dövrün cəmiyyət qarşısında qoyduğu zəruri, təkzibolunmaz tələb olduğunu diqqətə çatdırıb.

Scientific conference on the topic Unified Health took place
The prior and short-term acknowledgement of the pandemic is a necessary requirement of the time faced by the society.
On June 2nd 2023, Khazar University hosted a scientific conference on the topic “Unified Health”. The conference was attended by representatives of several institutes of higher education, international universities and other organisations.
The Economic Scientific Research Institute (ESRI) was represented at the event by Junior Research Fellow of Department of Analysis of Macroeconomic Policy, Asam Mammadov.
Giving the opening remarks, rector of the University Irada Khalilova dwelt on the global development and potential threats of recent years in the field of health and healthcare. Prof. Khalilova said that prior and short-term acknowledgement and effective and successful fight against the pandemic is a necessary, undeniable requirement of the time faced by the society.