Epidemiyaların əvvəlcədən və qısa müddətdə təsbiti dövrün cəmiyyət qarşısında qoyduğu zəruri tələbdir.
2 iyun 2023-cü il tarixində Xəzər Universitetində “Vahid sağlamlıq” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Konfransda ölkəmizin bir sıra ali təhsil ocaqları, beynəlxalq universitetlər və digər qurum və təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə İqtisadi Elmi Tədqiqat İnstitutunu (ESRI) Makroiqtisadi siyasətin təhlili şöbəsinin kiçik elmi işçisi Asəm Məmmədov təmsil edib.
Konfransı giriş sözü ilə açmış universitetin rektoru İradə Xəlilova son illər sağlamlıq və səhiyyə sahəsində qlobal müstəvidə cərəyan edən hadisələrdən, potensial təhlükələrdən söhbət açıb. İ. Xəlilova epidemiyaların əvvəlcədən və qısa müddətdə təsbiti və onlara qarşı effektiv, uğurlu mübarizənin dövrün cəmiyyət qarşısında qoyduğu zəruri, təkzibolunmaz tələb olduğunu diqqətə çatdırıb.

Состоялась научная конференция на тему «Единое здоровье»
2 июня 2023 года в Университете Хазар состоялась научная конференция на тему «Единое здоровье». В конференции приняли участие представители ряда высших учебных заведений, международных университетов и других учреждений и организаций нашей страны.
На мероприятии Экономический научный исследовательский институт (ESRI) представлял младший научный сотрудник отдела анализа макроэкономической политики Асем Мамедов.
Открывший мероприятие вступительной речью ректор Ирада Халилова, рассказала о событиях и потенциальных угрозах, происходящих в последние годы на глобальном уровне в сфере здравоохранения и здоровья.
И. Халилова отметила, что раннее и краткосрочное выявление эпидемий и эффективная, успешная борьба с ними является необходимым и неопровержимым требованием общества.